Hopp til innhold

– Han er et villdyr. Han er en råtass. Han er som skippern

En gråtkvalt Lars Berger la mandag opp som skiskytter, og hylles av Ole Einar Bjørndalen for sin betydning for skiskytterne.

Ole Einar Bjørndalen, Halvard Hanevold og Lars Berger

MEDALJEGROSSISTER: Lars Berger og Ole Einar Bjørndalen har opplevd mye moro sammen. Her med gull og sølv fra VM-sprinten i Pyeongchang i 2009.

Foto: HEIKO JUNGE / SCANPIX

– Han har gjort så mye for skiskyting. Vi står i stor gjeld til Lars, både vi løpere, Norges Skiskytterforbund og skiskyting som idrett, sier Ole Einar Bjørndalen til NRK etter at det ble kjent at Lars Berger avslutter idrettskarrieren.

For Berger var kjent som skiskytteren som bommet og bommet, og var en løper som folk sa at like gjerne kunne satse på langrenn. Det gjorde han. Og vant VM-gull på 15 kilometer i Sapporo i 2007.

– Da fikk folk øynene opp for at skiskyttere kan gå fort på ski og interessen ble mye større av det, forklarer Bjørndalen.

– Ingen i nærheten

Ole Einar Bjørndalen mener Lars Berger hadde noe helt spesielt som skiløper.

– Han er et villdyr. Han er en råtass. Han er en ekte norsk viking som er ursterk. Han er født sterk tror jeg, akkurat som skippern. Han er god til å gå på ski, bra teknisk, og så har han et vanvittig godt humør, sier Bjørndalen, og legger til at Berger også er veldig seriøs, selv om det ikke alltid virker slik.

Og i skogen av gode minner er det allikevel et som stikker seg ut. En fellesstart i VM i 2004.

– Det løpet han gjorde i VM i Oberhof, da gikk han en sisterunde som ingen har vært i nærheten av noen gang tror jeg. Det er helt hinsides det han gjorde der, og det er typisk Lars at når han bestemmer seg er ingen i nærheten, sier en imponert Bjørndalen.

– Jeg gikk ut foran han på sisterunden, men da han kom var det bare å vike unna og la dyret komme, ler Bjørndalen.

– Skjelven og på gråten

Mandag ble det klart at Berger legger opp som skiskytter, og begynner som landslagstrener for funksjonshemmede i et felles landslag for langrenn og skiskyting.

– Det er vemodig å legge opp, jeg blir skjelven og på gråten nesten når jeg sier det, forteller han til NRK.

– Jeg har slitt med en skade over lengre tid, og det er vanskelig å få gått ordentlig ski når du har en fot som ikke fungerer hundre prosent, forklarer han som årsaken. Derfor søkte han seg til nye utfordringer, og fant det i trenergjerningen.

Se historiske Lars Berger øyeblikk

Se noen av høydepunktene fra Lars Bergers innholdsrike karriere.

Sportsnyheter

Alexander Isak og Jon Dahl Tomassen går av banen.

Krever sjefens avgang: – Kommer ikke til å gå av

Reaksjonene hagler etter Sveriges tap mot fotballminiputt. Nå vil både supportere og eksperter kvitte seg med sjefen.

en gruppe menn i uniform på et jorde

Dette er Norges skrekkscenario: – En konspirasjonsteori

«Alle» mener Norge er så godt som VM-klare. Men hva må til for at drømmen skal ryke på målstreken?

Eduardo Camavingo (t.v), Jules Kounde og Kylian Mbappe poserer i spenstige antrekk på vei til landslagssamling med Frankrike i fotball.

Stjernenes klesstil vekker oppsikt: – Influenser på steroider

Drip or skip? De franske fotballstjernene bryr seg om langt mer enn fotball.

Siste nytt

  • Håpet lever for Færøyenes VM-eventyr: – Nesten uvirkelig

    Lille Færøyene har fortsatt en liten teoretisk mulighet til å ta seg til VM-sluttspillet i fotball som den desidert minste nasjonen gjennom tidene.

    Med sine 55.000 innbyggere er Færøyene lokalisert i det nordlige Atlanterhavet midt mellom Norge, Skottland og Island, og øygruppen er en selvstyrt del av kongeriket Danmark.

    De har så langt sjokkert med sine knallsterke resultater i den pågående VM-kvalifiseringen, der de senest slo Tsjekkia 2-1 hjemme på Torsvøllur i hovedstaden Torshavn sist søndag.

    Med sine 12 poeng på sju kamper har de ennå et lite håp om å ta seg til VM-sluttspillet i USA, Canada og Mexico om alt går deres vei.

    – Det er nesten uvirkelig at en VM-plass ikke er så langt unna, og vi har mer inne. Spillerne var helt fantastiske, sa landslagssjef Eydvør Klakstein til nettavisen Roysni etter helgens bragd.

    Enn så lenge snakker vi om 3.-plassen i kvalifiseringsgruppe L, der Kroatia topper med 16 poeng. Færøyene kan komme opp på 15 poeng med borteseier over kroatene i siste kamp 14. november, men det er heller tvilsomt om de går forbi Tsjekkia (13 poeng). (NTB)

    et par fotballspillere på en bane med et publikum som så på
    Foto: Fredrik Hagen / NTB
  • Deila kan bli MLS-jumbo: – Altfor veike

    Siste serierunde i MLS handler om kun én ting for Ronny Deila: å ikke bli mannen som trente årets dårligste lag i nordamerikansk toppfotball.

    Merkelappen står på spill når Atlanta United tar imot jumboen DC United førstkommende søndag. Med tap ender Deilas menn sist av 30 lag i MLS.

    To poeng skiller de to klubbene. Begge har bare rasket med seg fem seirer på 33 forsøk og forsvant for lengst ut av kampen om å nå sluttspillet.

    Atlanta United har kun vunnet én av sine 17 siste ligakamper, og på hjemmebane er laget uten seier siden 29. mai. Deila står med tre strake tap før helgens sesongavslutning.

    – Vi er altfor veike og taper duellene gjentatte ganger, sa han nylig.

    Deila ble hentet til Atlanta United før sesongen og skrev under en kontrakt som varer ut 2027. Snart fire år er gått siden telemarkingen vant MLS-sluttspillet med New York City, men etter det har han slitt i flere klubber. (NTB)

    en mann med hånden på ansiktet
    Foto: LEONARDO FERNANDEZ / AFP / NTB
  • Frankrike snublet på Island – skade bekymrer Brann

    Island greide sterke 2-2 hjemme mot storfavoritt Frankrike i VM-kvalifiseringen.

    Victor Pálsson sørget for at islendingene hadde ledelse til pause, mens Kristian Hlynsson fikset utligningen da Frankrike så ut til å ha snudd kampen og hadde los mot sin fjerde strake seier.

    De franske målene kom ved Christopher Nkunku og Jean-Philippe Mateta med kort tids mellomrom halvveis ut i 2.-omgangen.

    I den islandske gleden over en sterk prestasjon bekymrer skaden til Brann-spiller Sævar Atli Magnússon. Han lå nede med store smerter og ble raskt byttet ut like før hvilen.

    Island har fire poeng etter like mange kamper i VM-jakten. Det holder til en tredjeplass når to runder gjenstår. Frankrike topper med ti poeng, mens Ukraina står med sju. Aserbajdsjan er sist med sitt ene poeng.

    Kristian Hlynsson

Sendeplan

Kl. Program Kanal