Hopp til innhold

Høgli bekrefter overgang til FCK

Landslagssjef Per-Mathias Høgmo mener en overgang fra Club Brugge til FC København for Tom Høgli er positivt.

Tom Høgli

Landslagsback og Belgia-proff Tom Høgli bekrefter nå at han skifter klubb fra sommeren.

Foto: Johs Kalvemo / NRK

Landslagsback og Belgia-proff Tom Høgli bekrefter nå at han skifter klubb fra sommeren - og at han fra 1. juli spiller for Ståle Solbakkens FC København.

"FCK vil i løpet av ettermiddagen bekrefte vår avtale som gjelder som gjelder fra 1. juli", skriver Høgli en en sms til NRK Nortdnytt og flere andre nordnorske medier.

Han ønsker ikke å la seg intervjue om overgangen fredag.

"Har kamp i morgen og ønsker derfor å ha full fokus på det. Club Brugge er 100 % mitt fokus frem til sommeren", skriver Høgli en sms-en.

Per-Mathias Høgmo

Landslagssjef Per-Matias Høgmo roser Tom Høglis overgang til FCK.

Foto: Eskil Mehren / NRK

Høgmo: – Et godt valg

Landslagssjef Per-Mathias Høgmo mener en overgang fra Club Brugge til FC København for Tom Høgli er positivt.

– Et godt valg, skriver Høgmo i en sms til NRK.

– I FCK er backrollen mye lik den vi har på landslaget, fortsetter Høgmo, som før jul valgte Tom Høgli som kaptein i privatlandskampen mot Danmark.

Høgli bli trolig en sentral brikke på det laget Høgmo skal forsøke å ta til EM-sluttspillet i Frankrike i 2016.

Høgli (29) er inne i sin tredje sesong med Club Brugge etter overgangen fra Tromsø sommeren 2011. TIL fikk drøye 10 millioner kroner for Høgli, som kom til Tromsø fra Bodø/Glimt foran 2007-sesongen.

På Alfheim ble Høgli omskollert fra midtbanespiller til høyreback. Det ga landslagsplass - og proffkontrakt.

Høgli nærmer seg nå 40 A-landskamper. I FCK under Ståle Solbakken vil han trolig få spille høyreback - og det vil opplagt væøre en fordel i forhold til å få spille i samme posisjon på A-landslaget.


Siste nytt

  • Juventus-spiller Harviken involvert i dramatisk avslutning

    Bayern München vant 2–1 over Juventus etter scoring på overtid i Mesterligaen torsdag kveld.

    Juventus-spiller Mathilde Harviken forsøkte å avverge skuddet fra Lea Schuller på strek, men det ble dømt scoring.

    Bayern München-spiss Pernille Harder sendte hjemmelaget opp i ledelsen etter elleve minutter.

    Knappe seks minutter senere utlignet Eva Schatzer for gjestene fra Italia.

    Emma Stølen Godø ble byttet inn for Juventus etter timen spilt, mens Harviken kom inn 13 minutter før slutt.

    To minutter på overtid kom Bayern München til en kjempemulighet.

    Tuva Hansen så hele kampen fra benken for Bayern München.

    Juventus-spiller Mathilde Harviken var nær å redde på strek, men det ble dømt scoring etter en VAR-sjekk i Mesterliga-kampen mot Bayern München torsdag.
    Video: Disney
  • Arsenal med seier i Portugal – avgjorde med frekk frisparkvariant

    Den engelske klubben fikk med seg tre poeng fra bortekampen mot Benfica etter en 2-0-seier.

    Det tok lang tid før gjestene fra England åpnet det portugisiske forsvaret, men like før timen var spilt satte Beth Mead inn åpningsmålet.

    Spenningen varte fram til det gjenstod to minutter av ordinær tid. Et innøvd frisparktrekk kom overraskende på hele Benfica-forsvaret, og Alessia Russo fikk en enkel oppgave med å sette inn Arsenals andre.

    Dette var Arsenals første poeng i årets mesterligasesong. De tapte åpningsoppgjøret hjemme mot Lyon 1-2.

    Alessia Russo fikk æren av å sette inn Arsenals andre scoring mot Benfica i Mesterligaen.
  • Maccabi Tel Aviv-supportere nektes inngang – israelsk minister reagerer

    Europaligakampen mellom Aston Villa og israelske Maccabi Tel Aviv kan gå uten bortefans. Det reagerer flere sterkt på.

    Politiet i Birmingham har klassifisert oppgjøret som høyrisiko, og en lokal rådgivningsgruppe har bedt Aston Villa om å utestenge bortesupportere i kampen.

    «Klubben er i kontinuerlig dialog med Maccabi Tel Aviv og de lokale myndighetene gjennom denne prosessen. Sikkerheten til supportere som skal komme på kamp, er prioriteten», skriver klubben på sine hjemmesider.

    Israels utenriksminister Gideon Sa'ar er blant dem som reagerer på avgjørelsen.

    «Det er en skammelig beslutning. Jeg ber myndighetene om å gjøre om denne feige avgjørelsen», skriver han på X.

    Storbritannias statsminister Keir Starmer mener også at Maccabi-supporterne burde få tilgang til stadion.

    «Dette er feil avgjørelse. Vi vil ikke tolerere antisemittisme i våre gater. Politiets rolle er å sørge for at alle fotballfans kan nyte kampen uten frykt for vold eller trusler», skriver Starmer på X.

    Lederen for det konservative partiet i Storbritannia, Kemi Badenoch, mener det er farlig å utestenge bortefans i kampen.

    – Det vil sende et forferdelig signal, sier hun.

    Kampen spilles 6. november. (NTB/NRK)

    Tekst
    Foto: Kirsty Wigglesworth / AP / NTB

Sendeplan

Kl. Program Kanal