Hopp til innhold

Svensk dopingekspert: – Ingen sjanse for at VM blir helt rent

En svensk professor retter nye dopingmistanker mot langrennssporten, kun seks dager før VM i Val di Fiemme. – Risikoen for å bli tatt er fremdeles minimal, sier Bengt Saltin (78).

Svensk dopingekspert: - Ingen sjanse for at alle er helt rene

Svensk dopingekspert: - Ingen sjanse for at alle er helt rene

– Bruker man EPO på en riktig måte, er risikoen for å bli tatt tilnærmet null, sier dopingforsker og professor Bengt Saltin til SVT.

Bengt Saltin

Bengt Saltin har mottatt pris for sitt arbeid mot doping. Dette bildet er tatt under OL i Salt Lake City i 2002.

Foto: HARRY HOW / AP

Den 78 år gamle professoren er ansatt ved universitetet i København, og har forsket mye på doping i idretten.

I et 20 minutter langt intervju med SVT hevder dopingeksperten at doping fremdeles er i bruk – både i langrenn og skiskyting.

  • Se TV-intervjuet med Bengt Saltin øverst i saken!

– Man har uflaks om man blir tatt

– Kommer VM i Val di Fiemme til å være fritt for doping?

– I store internasjonale konkurranser i alle utholdenhetsidretter, er det ingen sjanse for at alle er helt rene, sier Saltin, og legger til:

– Det er imidlertid langt bedre i dag enn hva det var for 10–15 år siden.

Saltin mener riktignok ikke problemet ligger i at veldig mange doper seg. Professoren tror ikke tallet på antall dopere overstiger ti utøvere.

Den store utfordringen er at dagens dopingtester fortsatt ikke er gode nok til å avsløre de som faktisk bruker prestasjonsfremmende midler.

Slik forklarer han hvordan utøverne unngår å bli tatt:

– Den enkleste og beste form for doping er fortsatt EPO. Tar man små doser med EPO to-tre uker før en konkurranse, har man nærmest uflaks om man blir tatt. Dagens testmetoder klarer ikke å fange opp denne type doping, sier Saltin til Sveriges Television.

– Hvorfor sender man ikke ut dopingjegere i ukene før de store konkurransene da?

– Man gjør jo det, men det er fortsatt veldig vanskelig å ta noen. For å få en positiv EPO-test gjennom en urinprøve, må dopingen ha vært injisert rundt 24 timer tidligere. Hvordan skal man klare det?, spør Saltin.

– For å være helt sikre på at en utøver ikke er dopet, må vedkommende nærmest personforfølges. Det er mulig, men det krever enormt mye folk. Å ha full kontroll over alle utøvere i verden, er nesten umulig. Logistikken er for vanskelig, sier Saltin.

– Finnes det land som driver systematisk doping i dag?

Inggard Lereim

Inggard Lereim er overrasket over uttalelsene til den svenske dopingforskeren. Like fullt er han enig i at dopingjegerne fortsatt har en lang vei å gå.

Foto: Ã…serud, Lise / NTB scanpix

– Ja. Men hvilke land det er, er vanskelig å si.

– Dette er ikke noe nytt

Dopingjeger Inggard Lereim er forbauset over utsagnene til den svenske dopingforskeren.

– Jeg kjenner godt til Bengt Saltin. Han er en meget dyktig forsker og en veldig bra mann. Han var selv med i FIS i mange år. Men uttalelsene hans forbauser meg, sier Lereim til NRK.no.

Den norske antidopingforkjemperen mener ikke Saltin kommer med noe nytt. At doping fortsatt er vanskelig å avsløre, er kjent for de fleste, mener Lereim.

– Dette er ikke noe nytt. Man må fremdeles jobbe knallhardt for å kunne teste utøvere uanmeldt og når som helst i løpet av døgnet, sier Lereim.

Lereim erkjenner problemet

Lereim opplyser at antidopingkontrollører startet med midnattsbesøk allerede under OL i Torino i 2006, der blant annet de norske utøverne ble dopingtestet midt på natten.

– Som Bengt sier, det er mikrodoser av EPO som er problemet. Vi jobber med å teste utøvere på alle døgnets tider, men det kan hende at enkelte lands utøvere ikke er like ofte testet som våre egne utøvere, sier Lereim.

Den påstanden går også overens med uttalelsene til Saltin. Den svenske professoren mener det er visse land som ikke er like flinke til å teste sine utøvere.

Peter Hemmersbach

Peter Hemmersbach er leder for Norges laboratorium for dopinganalyse.

Foto: Poppe, Cornelius / NTB scanpix

– Det er fire-fem land man gjerne skulle hatt bedre kontroll over, sier Saltin.

– Umulig å garantere

Peter Hemmersbach, leder for Norges laboratorium for dopinganalyse, mener det er umulig å kunne garantere et dopingfritt mesterskap.

– Å garantere at alle er rene, er ikke mulig. Man kan simpelthen ikke teste utøvere hver dag, hver morgen, hver kveld, sier Hemmersbach til NRK.no.

Hemmersbach mener den største utfordringen er å kunne oppspore doping som forsvinner ut av kroppen i løpet av kort tid.

– Det er mange momenter som gjør en dopingkontroll vanskelig. Tester man en mikrodose på det riktige tidspunktet, kan den avsløres. Men å si at vår nåværende dopingkontroll utelukker doping 100 prosent, det går ikke, sier Hemmersbach, og legger til:

– Men man kan likevel ta antidopingarbeid seriøst.

Siste nytt

  • Bunnsolide Arsenal tok tilbake tabelltoppen – slo byrival uten Ødegaard

    Lørdag kveld fikk Fulham besøk av serieleder og byrival Arsenal.

    I London-derbyet var det Arsenal som var sterkest. Leandro Trossard sørget for kampens eneste mål etter timen spilt.

    Belgierens avgjørende scoring kom etter et hjørnespark.

    Arsenal fortsetter å være bunnsolide defensivt. Så langt i Premier League-sesongen har de kun sluppet inn tre mål på åtte kamper.

    Seieren sendte London-klubben tilbake på toppen av tabellen i den engelske toppdivisjonen.

    De ligger tre poeng foran Manchester City, som gikk forbi Arsenal etter 2-0-seieren over Everton tidligere lørdag.

    Martin Ødegaard var ikke med for serielederne. Han er ute i en god stund fremover grunnet en leddbåndsskade han pådro seg mot West Ham.

    Arsenal-trener Mikel Arteta har tidligere uttalt at Ødegaard kan være uaktuell til etter den kommende landslagspausen i november.

    en mann i sportsuniform
    Foto: Andrew Boyers / Reuters / NTB
  • Skadesmell for Brann da de knuste Haugesund

    Etter 24 minutters spill mellom Brann og Haugesund ble Brann-spiller Niklas Castro (29) liggende mens han holdt seg til baksiden av låret.

    Etter litt behandling måtte kantspilleren byttes ut.

    – Det er blytungt for Brann, sa TV 2-ekspert Jesper Mathisen, som kommenterte kampen.

    Til tross for skaden på en viktig spiller fikk ikke Brann det særlig tøft mot Haugesund.

    To mål fra Bård Finne og to fra Eggert Aron Gudmundsson sørget for 4–0-ledelse til hjemmelaget.

    Fem minutter før full tid fikk Haugesund et trøstemål signert Sory Diarra.

    Brann vant 4–1 og er fortsatt med i gullkampen i Eliteserien.

    Det er i hvert fall gode muligheter for det, skal vi tro Branns egne hjemmesupportere, som sang «Gullet skal hem» i andre omgang.

  • Verstappen vant sprintløpet i Austin – tok innpå i VM-racet etter McLaren-krasj

    Max Verstappen vant sprintløpet i USAs Grand Prix i Austin og tok innpå McLaren-duoen som fører an i kampen om VM-tittelen.

    Lagkameratene Lando Norris og VM-leder Oscar Piastri kolliderte i starten og røk ut av løpet. Dermed tok Red Bull-fører Verstappen inn åtte poeng på begge to.

    George Russell i Mercedes ble nummer to, Carlos Sainz i Williams nummer tre og Lewis Hamilton i Ferrari nummer fire.

    Verstappen var ganske nylig håpløst distansert i VM-kampen, men han har tatt kraftig innpå og er nå bare 55 poeng bak ledende Piastri. Det gjenstår seks VM-runder, og spenningen lever for fullt.

    Verstappen har vunnet VM sammenlagt de fire siste årene.

    Lørdag kveld er det kvalifisering til hovedløpet i Austin, der det er 25 poeng til vinneren. (NTB)

    en racerbil på en bane
    Foto: Eric Gay / AP / NTB

Sendeplan

Kl. Program Kanal