Vanunu med tordentale før fengslingen
NETT-TV: Mordechai Vanunu skjelte ut blant andre myndighetene og verdenspressen før han tok fatt på soningen i dag.
Den israelske atomteknikeren Mordechai Vanunu skjelte ut myndighetene og verdenspressen, deriblant NRK, da han i dag startet soningen av en ny fengselsdom.
Publisert 23.05.2010 11:23. Oppdatert 24.05.2010 15:51.
- Skriv ut
Vanunu ble i forrige uke dømt for å ha forbrutt seg mot de strenge vilkårene han ble ilagt da han ble prøveløslatt fra fengsel i 2004.
- LES OGSÅ: Vanunu møtte norsk kvinne
- LES OGSÅ: Vanunus kjæreste tar ordet
- LES OGSÅ: Vanunu arrestert igjen
Atomteknikeren og fredsaktivisten ble arrestert i desember i fjor på bakgrunn av at han skal ha møtt en norsk kvinne i en hotellobby i Israel, skriver Jerusalem Post.
– Møtet ikke årsaken
Hans advokat avviser at det skal ha vært noe mistenkelig over møtet med den norske kvinnen:
– Shin Bet kjenner til dette forholdet. Det har ikke noe å gjøre med spionasje, men er et forhold mellom en mann og en kvinne. Tilfeldigvis er hun norsk.
Den norske kvinnen avviser overfor NRK at hennes forhold til Vanunu danner bakteppe for arrestasjonen. Ifølge henne skyldes fengselsdommen flere saker helt tilbake til 2004.
Blant annet at Vanunu skal ha snakket med utenlandske journalister og forsøkt å dra til Betlehem julaften i 2004.
Ba om samfunnstjeneste
I retten i forrige uke ba Vanunu om å få sone straffen gjennom samfunnstjeneste i det arabisk-dominerte Øst-Jerusalem, men dommerne avslo forespørselen.
Han forklarte for dommerne at han fryktet at han ville bli angrepet av rasende israelere dersom han måtte gjennomføre samfunnstjenesten i Vest-Jerusalem, skriver Jerusalem Post.
Han må nå i stedet sone tre måneder i fengsel for brudd på vilkårene for prøveløslatelse.
- LES OGSÅ: Vanunu vil ikke være Nobelnominert
- LES OGSÅ: - Ikke aktuelt å gi asyl til Vanunu
Vilkårene går blant annet ut på at Vanunu ikke får lov til å forlate landet eller nærme seg andre lands ambassader.
Skjelte ut alle
Vanunu satt 18 år i fengsel etter at han avslørte Israels atomprogram på 1980-tallet.
Han ble dopet ned og bortført av Mossad-agenter i Italia og stilt for retten i hjemlandet.
- LES OGSÅ: Slik opererer Mossad
På vei til soning i dag, kom Vanunu med uttalelse utenfor rettslokalene hvor han skjelte ut alt fra Shin Bet og Mossad til Det Internasjonale atomenergibyrået og alle verdens religioner, ifølge Ynet News.
I talen gikk han også til angrep på flere vestlige medier, blant andre NRK, for å ikke gjøre nok for å beskytte ytringsfriheten.
– Det dere ikke fikk av meg etter 18 år i fengsel, vil dere ikke få på tre måneder. Så dere vil lære meg en lekse? Jeg aksepterer ikke disse overgrepene mot min rett til å uttrykke meg, sa Vanunu til pressen og avsluttet med å rope «frihet» på engelsk før han ble ført bort.
Les
Israel
- Palestiner sultet seg til frihet
- Angrep mot israelske ambassadebiler
- Slik fanget de nazisten Eichmann
- Haredim - de som skjelver foran Gud
- Sangkrig i det israelske forsvaret
- Reaksjoner mot ultra-ortodokse
- Åpner for ny utvidelse av bosetning
- Marsjerte mot «Operasjon støpt bly»
- Masseprotest mot religiøs fanatisme
- Clinton høster storm i Israel
- Israels ekspresident må i fengsel
Nyheter fra verden
- – Svenskene er elleville
- Romney og Santorum i klinsj
- – Minst 32 drept i Irak-angrep
- Victoria har født en prinsesse
- Santorum gir minst til veldedighet
- USA: Syria er «skamløst brutale»
- 10 år siden kulene rammet Savimbi
- Minnemarkering for Berserk
- Strauss-Kahn fri etter avhør
- Hosni Mubarak får dommen 2. juni
Neste sending: Urix
Urix
NRK2, torsdag 23.2. kl. 15.10 | Legg i kalender[?]Utenriksmagasin med intervjuer, reportasjer og kommentarer. Programleder: Christian Borch. Det lysner i Somalia - verdens mest kaotiske land. Ennå er millioner på flukt, men islamistene er slått tilbake og en mer normal samfunnsorden vokser frem.
Podkast
http://podkast.nrk.no/program/urix.rss
Med podkast får du programmet som mp3-fil rett til din datamaskin!
Kontakt
E-post: urix@nrk.no
Telefon: 23048000
NRK Nyheter, 0340 Oslo
Kontakt NRKs publikumsservice på telefon 815 65 900 eller på e-post info@nrk.no dersom du har tilbakemeldinger eller andre typer henvendelser.
Neste sending: Verden på lørdag
Nettradio
Podkast
http://podkast.nrk.no/program/verden_paa_loerdag.rss
Med podkast får du programmet som mp3-fil rett til din datamaskin!
Kontakt
E-post: vpl@nrk.no
Telefon: 23048000
NRK Nyheter, 0340 Oslo
Kontakt NRKs publikumsservice på telefon 815 65 900 eller på e-post info@nrk.no dersom du har tilbakemeldinger eller andre typer henvendelser.

