En 47 år gammel sykelpeier ved Universitetssykehuset Nord-Norge er i Nord-Troms tingrett dømt til to års fengsel, hvorav ett år er gjort betinget.
Kunne drept pasienter
Sykepleieren er dømt for å ha stjålet morfinpreparatet petidin og byttet det ut med et stoff som kunne ha tatt livet av nyopererte hjertepasienter.
Tingretten har også fratatt 47-åringen lisens til å være sykepleier på livsstid.
Hun er også dømt til å betale saksomkostninger på 5.000 kroner.
Visste hva hun gjorde
I domspremissene fra Nord-Troms tingrett heter det at :
"Retten er ikke i tvil om at hun har handlet fortsettlig. Hun har, til tross for at hun var kjent med avdelingens anvendelsesområde for petidin, bevisst plassert atropinampullene påssatt petidinatiketter i medisinskapet for å skjule tyveriet."
Hensynsløs handling
Retten mener at ombytting av medikamentampullene framstår som både uforståelig og hensynsløst . Handlinga har utsatt pasienter for fare og for livstruende feilbehandling, heter det i dommen.
"Handlingen viser at tiltalte ikke er skikket til å utøve virksomhet som sykepleier eller jordmor."
Den 47 år gamle tidligere sykepleieren og jordmora fradømmes derfor retten til å utøve yrket sitt for alltid.