Hopp til innhold

- Solidaritet å vaksinere seg

President i Leger uten grenser, Håkon Bolkan, har selv sett småbarn dø av meslinger, og mener alle bør vaksinere seg mot den dødelige sykdommen, som kan true Norge.

Meslinger

Antallet tilfeller av meslinger øker nå i Vest-Europa. - Jeg blir opprørt av å høre at et dårlig barnevaksinasjonsprogram bidrar til en svært høy dødelighet, sier presidenten i Leger uten grenser.

Foto: CDC/ Dr. John Noble, Jr.

Debatten har rast på NRK.no i dag etter at vi fortalte om alternative miljøer som nekter å vaksinere barna sine mot meslinger.

Homeopat Gro Lystad ser ingen grunn til bekymring for meslinger, og mener sykdommen er bra for barn. Hun kjenner også til at foreldre går inn for å få barna smittet av meslinger.

Spesialist i infeksjonssykdommer, Gunnar Hasle, er rasende:

- Det er helt forkastelig. Det er en av de mest dødelige sykdommene vi har i verden. Å hevde at den er ufarlig er så urimelig at det nesten ikke er verdt å kommentere.

Nett-TV: Se debatt om saken i Dagsnytt18

Les også: – Norge godt sikret mot meslinger

- Solidaritet å vaksinere seg

Håkon Bolkan

President Håkon Bolkan i Leger uten grenser.

Foto: Leger Uten Grenser

I Europa stiger smitten igjen - fordi mange ikke lar barna sine vaksinere. President i Leger uten grenser, Håkon Bolkan, sier til NRK at han selv har sett småbarn dø av meslinger.

Etter jordskjelvet i Nord-Pakistan i 2005 var Håkon Bolkan vitne til hvordan meslinger og påfølgende lungebetennelser tok livet av flere barn. Det er særlig i flyktningleire og ved naturkatastrofer at meslinger dreper barn i hundre og tusentalls.

- Vi fikk inn barn fra to års alder opp til fem-seks års alder. Da hadde de utviklet lungebetennelse. Vi prøvde å behandle det med antibiotika, men de som kom da de kom for sent, sier Bolkan til NRK.

Jordskjelvet i Kashmir i 2005

Under jordskjelvet i Nord-Pakistan i 2005 fikk legene den voldsomme oppgaven å vaksinere 800.000 barn mot dødelige barnesykdommer. Meslinger var en av dem.

Foto: REUTERS/Amiruddin Mughal

Men de siste årene har også antall smitttede i Vest-Europa økt etter at mange foreldre har vegret seg for å vaksinere barna. Presidenten i Leger uten grenser forstår ikke motviljen.

- Jeg ser på det som en form for solidaritet å vaksinere seg. Jeg blir opprørt av å høre at et dårlig barnevaksinasjonsprogram bidrar til en svært høy dødelighet.

«- Fikse idéer»

Han får støtte av spesialist i infeksjonsmedisin, Gunnar Hasle:

- Det verste som kan skje er at vaksinemotstand i den vestlige verden fører til at meslingviruset vedlikeholdes. Slik at hundretusener av barn i fattige land dør på grunn av fikse ideer hos foreldre i vestlige land.

(Artikkelen fortsetter)

Video nsps_upload_2010_3_18_7_39_4_980.jpg

Video: Meslinger er bra for barn, hevder Gro Lystad.

Homeopat Gro Lystad ser ingen grunn til bekymring for meslinger, og mener sykdommen er bra for barn.

- Meslinger er ifølge Rudolf Steiner en transformerende sykdom som gjør at du vokser som menneske. Dette blir vi fratatt ved vaksinasjon.

- Er du helt sikker på at dette er positivt for barna?

- Jeg er helt sikker på at det er positivt for et barn som er friskt. Det kan tenkes at enkelte vil dø, men dette gjelder barn som er svekket på forhånd, sier hun til NRK.

Nyhetstips 03030

Er du der det skjer eller vet noe vi burde vite? Ta kontakt på 915 03030 eller 03030@nrk.no