Det skjer fra militære motstandere og fra kriminelle. Nå samles de skarpeste datahjernene i Forsvaret i en bunker for å kjempe mot denne kriminaliteten.
Daglig krig bak boltede ståldører
Gjemt bak boltede ståldører i en kjeller under Jørstadmoen militærleir ved Lillehammer, kjemper noen titalls personer en daglig krig. De er forsvarets teknologiske frontkjempere i kampen mot både militære fiender og kriminelle databander.
De overvåker datasystem og analyserer alle angrep og trusler. Den nye data-krigen gjør at Forsvaret nå ansetter mange nye dataeksperter, både sivile og militære.
- Forsøk på infiltrasjon, overtakelse av Forsvarets, ganske omfattende dataressurser, er interessante ressurser å ha tilgang til for kriminelle miljøer over hele verden, faktisk, sier Major i Forsvarets sikkerhetstjeneste, Roger Johnsen.
Han sier at datakriminalitet av denne typen oppleves flere ganger hver dag.
Video: Forsvar mot datakrim.
- Norge er spesielt utsatt
Snart skal de flytte inn i en ny, hemmelig bunker - dypt under bakken på Jørstadmoen.
De mange militære og diplomatiske engasjementene utenlands gjør Norge spesielt utsatt for dataangrep, tror Forsvarets sikkerhetstjeneste. I verste fall kan store deler av forsvaret bli lammet mener de.
- Det er klart at for et militært forsvar er et angrep på våre operative ledelsessystemer, definitivt det verste som kan skje oss, sier Johnsen.
Disse bekjemper daglig datakriminalitet mot Forsvarets databaser.
Foto: Karl Erik Brøndbo / NRK