Prosjektdirektør Rose-Marie Christiansen i Pasientskadenemnda sier nemnda tar dommen i Høyesterett til etterretning.
– Vi gikk til Høyesterett for å få noen avklaring på hvordan vaksinebestemmelsen må forstås. Det har vi langt på vei fått. Hvilken betydning denne dommen vil få i andre vaksinesaker, må vi bruke litt tid på å vurdere og analysere, sier hun til NRK.
Glad og lettet
Prosjektdirektør Rose-Marie Christiansen i Pasientskadenemnda sier nemnda tar dommen i Høyesterett til etterretning.
Foto: Tore Linnerud / NRKDet har vært en lang kamp for Torbjørn Kiil Karlsen (25) fra Andøya i Vesterålen, men før helga kom nyheten om at Karlsen har vunnet en endelig seier over Pasientskadenemnda i Høyesterett.
– Det føles helt uvirkelig å ha vunnet fram, sa en lettet og glad Karlsen til NRK.
Rose-Marie Christiansen sier hun er glad på pasientens vegne.
– Vi setter sluttstreken her. Norsk Pasientskadeerstatning vil nå gå i gang med erstatningsberegningen.
– Spesiell sak
Prosjektdirektør Rose-Marie Christiansen i Pasientskadenemnda sier at vaksinesaken fra Vesterålen har vært spesiell.
– Den handler om en mann som i 12-årsalderen fikk MS, som er en svært sjelden sykdom. Det er meget uvanlig at pasienter får denne sykdommen i så ung alder. På dette området har det fram til nå vært uavklart hva som kreves for å få erstatning. Vaksinesaker er svært komplisert juss og medisin. Det har derfor vært nødvendig å få en avklaring i Høyesterett slik at det ytes erstatning i de riktige sakene, sier hun til NRK.
Ifølge Pasientskadenemnda er det for tidlig å si noe om hvilken betydning denne dommen vil få i andre vaksinesaker.
– Vi trenger mer tid til å gå grundigere inn i dommen og analysere betydningen av den, sier Christiansen.
VANT FRAM: Torbjørn Kiil Karlsen fra Andøya i Vesterålen har fått medhold fra Høyesterett i at det var MMR-vaksinen han fikk som 12-åring som ga han nervesykdommen MS.
Foto: Kari Skeie