Hopp til innhold

Tre trøndere i Ernas regjering

Børge Brende, Tord Lien og Robert Eriksson er trønderne som skal sitte ved Kongens bord i den kommende regjeringsperioden.

Trøndertrio

Tord Lien, Børge Brende og Robert Erikson blir Trøndelags menn i Solberg-regjeringa.

Onsdag klokka 10 presenterte Erna Solberg den nye regjeringa. Det var få overraskelser, i og med at de fleste statsrådene ble lekket de siste dagene.

NRK.no har bedt den politiske redaktøren i Trønder-Avisa, John Arne Moen, om å vurdere de tre trønderne som har fått plass i Solbergs regjering.


Tord Lien (Frp): – Trygt valg

Tord Lien, Frp

Tord Lien fra Frp.

Foto: Bjørn Sigurdsøn / Scanpix

38-åringen fra Frp blir olje- og energiminister.

Tord Lien er i dag direktør for samfunn og informasjon i Trønder-Energi, og takket nylig nei til en ny periode på Stortinget på grunn av familiehensyn.

– Kanskje den minst populistiske politikeren Frp har hatt de siste fire årene. Tord Lien er veldig nøye, saklig og faktaorientert, er dommen fra redaktør Moen om nordlendingen som har representert Sør-Trøndelag på Stortinget i åtte år.

Robert Eriksson (Frp): – Kunne vært Sp

Robert Eriksson

Robert Eriksson fra Frp.

Foto: Bjørn Sigurdsøn / Scanpix

Robert Eriksson fra Verdal blir arbeidsminister.

39-åringen har vært en markant talsmann i sosialpolitiske spørsmål, men ble ikke gjenvalgt som stortingsrepresentant fra Nord-Trøndelag ved valget i høst.

– I likhet med Tord er han lite populistisk, egentlig en atypisk Frp-er. Robert kom fra en av de minste fjellgårdene i regionen og kunne sånn sett vært Sp-politiker. Jeg tippet ham litt til posten som landbruksminister, sier Moen.


Redaktøren tror derimot Eriksson har et veldig godt utgangspunkt for jobben som arbeidsminister, etter å ha vært leder for Arbeids- og sosialkomiteen på Stortinget.

Børge Brende (H): – Ernas sikreste

Børge Brende

Børge Brende fra Høyre

Foto: Lise Åserud / NTB scanpix

Allerede søndag meldte NRK at Børge Brende blir utenriksminister.

Den erfarne Høyre-politikeren har vært miljøvernminister og næringsminister i Bondevik 2-regjeringen.

– Han har rett bakgrunn, og et internasjonalt navn utenfor Norge allerede. Dette var det aller sikreste Høyre-kortet. Erna er nok svært glad for at han sa ja, sier Moen om 48-åringen som har jobbet for Røde Kors, og sist i Verdens økonomiske forum.