Hopp til innhold

Når garasjeporten lever

Flere og flere opplever at signaler havner på avveie. Møt Frekvenskontrollen, som reiser land og strand rundt.

Frekvenskontrollen

Frekvenskontrollen på farta.

Foto: Petter Melsom / NRK

Opplever du at naboens garasjeport åpner seg hver gang du bruker fjernkontrollen til din egen tv? I dagens radiostyrte samfunn opplever flere og flere at signaler havner på avveie.

Det du kanskje ikke visste var at Frekvenskontrollen reiser land og strand rundt for å løse problemer hvor teknikken lever sitt eget liv.

Finner feilkilder

Trond Watne og hans velutstyrte doning er på jakt i Skien. Bilen som kommer rullende i villastrøket på Falkum ser nesten ut som den kunne vært med i en film fra Hollywood.

Sjåfør Watne, som ikke ser like skummel som bilen han kjører, jobber ved det statlige Post og teletilsynet. Han er daglig ute og finner feilkilder som kan ødelegge din høyteknologiske hverdag.

Frekvenskontrollen

Slik ser det ut inne i bilen til Frekvenskontrollen.

Foto: Petter Melsom / NRK

Denne gangen er det en automatisk garasjeport som ikke vil åpne seg på grunn av en bilnøkkel.

- Her har låseknappen til bilen ligget i klem og vært aktivisert, dermed blir signalene fra garasjeåpneren overstyrt, og porten vil ikke opp, konstaterer han.

Ikke bare garasjeporter

Watne tar oss med inn i bilen og viser frem utstyrsparken. Det er mye elektronikk i varevogna, som fungerer som kontor. Og det er langt i fra bare «levende» garasjedører Frekvenskontrollen finner feil på.

- Fra bilen har vi kontroll på frekvensene til blant annet politi, ambulanse, kabel TV-nett, bomringer, bildøråpnere og mobiltelefoner, ramser Watne opp entusiastisk.

- Målet er å finne ut hva som lager støy på en bestemt frekvens som er i bruk, og finne løsninger, forklarer Watne.

Garasjeport

Mange garasjeporter lever sitt eget liv. Frekvenskontrollen kan hjelpe til.

Foto: Petter Melsom / NRK

Bruker «pistol»

Når grovsøket er gjort med hjelp av tallerkenen på biltaket, bruker Watne «pistolen» som leter frem feilkilder små nok til å få plass i nattbordskuffen din.

Så ser du en mann som skyter fra hofta i nabolaget, mens garasjedøra går opp og ned, trenger du ikke å dukke.

Flere nyheter fra NRK Vestfold og Telemark

en trestamme i en skog

Nye skader på trær i Bamble: – Hva er det som foregår?

en kvinne og en mann som står på en parkeringsplass

Jan (75) ble skutt på mens han kjørte: – Det var som en eksplosjon i bilen