Historien starter med jaktlaget på tolv mann som var på elgjakt i Skirvedalen i Tinn i Telemark. Der ble en elgku skadeskutt, og laget konsentrerte seg om å få sporet opp elgen som flyktet av gårde.
– Dyret ble jo skutt en gang, kanskje to, og stakk av gårde. Hundene var i los etter elgen i rundt halvannen time. Til slutt var det en som fikk skutt dyret, men da løp det ut i et tjern, forteller Mikkel Edvardsen til NRK.no.
Det var Rjukan Arbeiderblad som først omtalte saken.
Elgen svømte rundt og rundt i tjernet, det begynte å mørkne, og jegerne så ingen annen utvei enn å skyte elgen i vannet.
– Det var ingen båt å se i nærheten, og jeg tenkte at det var viktig å få et tau på elgen før det ble for mørkt. Da var det bare en ting å gjøre; å ta av seg klærne og svømme ut, forteller Edvardsen.
Les også:
Ofret seg for laget
Øystein Rue er en av dem som ble vitne til at Edvardsen hoppet ut i det kalde vannet.
– Han ofret seg for laget. Det var han som sa han kunne gjøre det, og vi nektet vel ikke noen av oss, ler han.
Rue forteller at når en elg blir skadeskutt, vil den automatisk søke etter vann for å kjøle ned såret. Og at vannet var kaldt, kan også Mikkel Edvardsen skrive under på.
– De var kanskje rundt fire til seks grader i vannet. I tillegg var dette et myrtjern. Jeg sank jo nedi med en gang, og det var ganske gjørmete.
Her er Mikkel Edvardsen ute i det kalde vannet, med den døde elgen på slep.
Foto: Øyvind RueLes også:
Tenkte ikke på elgen
Edvardsen forteller at han ikke rakk å tenke så mye da han la på svøm etter den døde elgen.
– Da konsentrerte jeg meg bare om det jeg skulle gjøre, og jeg tenkte ikke på at det lå en stor, død elg der ute. Da var det bare om å gjøre å komme seg ut, få lagt tauet rundt halsen på elgen, og komme meg inn igjen.
– Hvordan gikk det å få elgen inn til land?
– Vi slet litt med å få dratt den opp, men etter at seks mann hjalp til, fikk vi det til, sier han. De lo jo godt av meg etterpå, og synes jeg var litt gal, ler han.
Han sier dette er en jakthistorie som kommer til å forfølge ham.
– Jeg kommer nok til å få høre det.