Viking-keeper Rune Almenning Jarstein jubler for mål i andre omgang. Seieren, som kom på overtid, sørget for at gjestene fra Sarpsborg endte på kvalifiseringsplass.
Foto: Carina Johansen / NTB ScanpixSarpsborg hadde mest å spille for, og var det beste laget på Viking stadion den første halvtimen – uten å skape de helt store farlighetene foran landslagsmålvakt Rune A. Jarstein.
Etter en målløs førsteomgang i Stavanger så Sarpsborg 08 ut til å berge sikker plass i eliteserien da Martin Thømt Jensen satte inn det første målet i 77. minutt.
- KAMPFAKTA: Viking – Sarpsborg 08
2-1-scoring på overtid
Men i siste ordinære spilleminutt utlignet hjemmelaget Viking. Benjamin Sulimanis utligning ødela for Brian Deanes gutter. De satset alt framover, og Vidar Nisja kunne enkelt bli matchvinner for vertene.
Viking vant kampen 2-1. For gjestene blir det dermed kvalifisering mot Ranheim. Sarpsborg har ligget på nedrykks- eller kvalifiseringsplass de siste 13 serierundene.
– Det er fotball, sa en litt skuffet Sarpsborg-trener Brian Deane etter kampen.
Artikkelen fortsetter under videoen.
VIDEO: Sarpsborgs Martin Wiig om å gå fra sikker plass til kvalifiseringsplass – i en og samme kamp.
Vikings Makhtar Thioune i første omgang.
Foto: Carina Johansen / NTB ScanpixHan vil likevel ikke svartmale situasjonen.
– Vi er en liten klubb med det kanskje minste budsjettet i eliteserien. Det er en prestasjon, det spillerne har gjort, sier han, som mener kvalifiseringen blir en tøff oppgave.
Viking reddet naboen
Mot slutten av kampen var det Viking som yppet seg, men Duwayne Kerr reddet mesterlig King Osei Gyans heading med et tigersprang tre minutter før slutt. Han var derimot sjanseløs på Sulimans og Nisjas scoringer.
- LES OGSÅ: Disse rykker ned
Viking-seieren hjalp for øvrig naboklubben Sandnes Ulf til å beholde plassen i eliteserien – selv om de tapte 2-0 for Vålerenga.