Foran en fullsatt bystyresal ble saken om utbygging i Barbu avgjort.
Det ble nei til utbygging av blokkene i Barbu.
26 stemte nei, mot 13 som stemte ja.
Aksjonsleder Tore Pfaff og mange andre møtte fram på torget i Arendal i dag for å vise sin motstand mot utbyggingsplanene i Barbu.
Foto: Knut Knudsen Eigeland / NRKDet ble også vedtatt at Arendal kommune straks skal sette ned en bredt sammensatt arbeidsgruppe med grunneier og berørte parter for å legge premiss for en ny reguleringsplan.
Aksjonsleder Tore Pfaff er svært fornøyd etter bystyrets behandling av saken.
– Vi vant fordi fornuften seiret og fordi folkedemokratiet til sjuende og sist ble lyttet til, sier Pfaff til NRK.
– Hva vil skje i Barbu nå?
– Det kommer til å komme en rekke spennende forslag, og så håper jeg vi får en god prosess der alle blir lyttet til, sier Pfaff.
Ville utsette saken
Dette er blokkene det strides om.
Foto: A7 Arkitekters illustrasjon. Foto tatt av Svein Sundsdal, NRKDet var tidligere antatt at saken ville utsettes, men ordfører Torill Rolstad Larsen møtte hard motbør mot dette forslaget. Dermed ble debatten i bystyret som opprinnelig ventet, for eller imot prosjektet som omfattet tre blokker og en liten park.
Det har i lang tid vært strid rundt planene i Barbu, der motstanderne mener at utbyggingen ville blitt altfor massiv. På torget i Arendal samlet det seg i ettermiddag mange som ville protestere mot Barbu-planene.
Blant dem var selvfølgelig Tore Pfaff som i forrige uke mente at aksjonistene kommer til å vinne frem i bystyret i kveld.
Aksjonistene fikk det altså som de ville: