Hopp til innhold

Enebolig veltet nesten i Sandnes

15 personer på Hana i Sandnes ble i går kveld evakuert fordi fordi et huset sto i fare for å velte.

Hus som nesten veltet i Sandnes

En vannledning sprang også lekk da huset begynte å sige mandag kveld.

Foto: Ronny Hjertås

Det var en kvinne (42), som bor i huset, som ringte brannvesenet og fortalte at det var i ferd med å sige skeivt.

Både brannvesenet og politiet rykket ut klokken 22.20 mandag kveld.

De meldte raskt tilbake om at den ene grunnmurveggen var falt ut, og at hele huset hellet rundt 10 grader.

Fryktet at huset skulle velte

Alle de fem som bor i huset ble evakuert. I tillegg måtte 10 personer i et nabohus finne seg et annet sted å sove.

Politiet fryktet at huset skulle velte over nabohuset. Boligen er nå sperret av.

– Den siste tida er det gravd ut kjellergulv og tatt ut en grunnmursvegg i huset, og dette er trolig årsaken, sier operasjonsleder i Rogaland politidistrikt, Kjell Arne Slethei.

Skulle lage kjeller

I følge Aftenbladet var det huseieren som ville ha seg kjeller, og for at prislappen ikke skulle bli for høy leide han gravemaskin og utførte arbeidet selv.

En takstmann på stedet tirsdag kunne raskt fastslå at gravearbeidet var feil utført.

- Boligen er nok påført skader for 500-600.000 kroner. Hele grunnmuren er røket. Det har skjedd en feilvurdering av arbeidet som er gjort, sier takstmann Johannes Stensland i BBE-Takst til Aftenbladet.