Hopp til innhold

Årets verste bulkedag

22. desember er årets verste bulkedag, ifølge forsikringsbransjen.

Stress fører til bulker

Mye stress før jul gjør at mange bulker mer enn ellers i året.

Foto: Arne Sørenes / NRK

Pål Rune Eklo, Gjensidige forsikring

Pål Rune Eklo i Gjensidige ber bilistene ta det med ro før jul.

Foto: Gjensidige

Ja, førjulsstresset gjør altså noe med oss bilister akkurat i dag.

Mange flere skader

– Vi har i løpet av de ti siste årene laget oss statistikk som bekrefter dette. Mens det ellers i året i Trøndelag i snitt er 70 smeller hverdag, er tallet hele 170 skader 22. desember bare her i Trøndelag, sier informasjonsrådgiver Pål Rune Eklo i selskapet Gjensidige.

Både 22. og 23. desember er typiske ulykkesdager i trafikken.

– Det er ikke så store smeller, men det koster mange tusen å ødelegge et speil eller får ei handlevogn i bildøra, sier Eklo.

Mye større trafikk

Trafikken er altså mye større de siste dagene før jul. Særlig i bysentra og rundt kjøpesentrene.

– Her blir det mye småbulker. Folk rygger på hverandre, og det bulkes i kryss. Vi er nok litt for stressa og utålmodige rett før jul, mener Pål Rune Eklo.

Han mener mange bilister ikke er forberedt på så stor trafikk.

Folk stikker av

– Vi er uvant med så mye trafikk, og gjør feil som blir kostbare. Dessverre er det også mange som stikker av uten å gjøre opp for seg når de har forårsaket skade på andres biler, sier Eklo.

Så ta det med ro i kveld og i morgen. Jul blir det likevel.