Hopp til innhold

For dyrt med klima-anlegg

Det koker på Hedmarksbussene.

Varme busser
Foto: Bjørn Opsahl / NRK

Busselskapet Concordia har omtrent 100 busser i Hedmark. Driftsjef, Trond Håkon Henriksen, sier det ikke blir aktuelt å montere klima-anlegg.

- Kravet til anbudet vi forholder oss til sier ikke noe om klima-anlegg. Å installere anlegg på de bussene som mangler, vil koste 200 000 kroner, forteller Henriksen.

Sommerslager

Tillitsvalgt for de ansatte i Concordia, Bjørn Strandli, forteller at diskusjonen om klima-anlegg dukker opp hver gang man opplever hetebølger.

- Hver gang vi har noen varme dager blir klima-anlegg et tema, men det glemmes så fort temperaturen synker, sier Strandli.

Les også: Plaga av varmen

Flere fylkeskommuner som legger rutenett ut på anbud, stiller nå krav om at det skal være aircondition i samtlige busser.

Klimakrav i neste anbud

Fylkesmann i Hedmark, Arnfinn Nergård, tror det vil lønne seg med klima-anlegg.

- Med tanke på trafikksikkerheten vil det er lurt å kreve at bussene skal ha klima-anlegg, sier Nergård.

- Det vil være positivt for både for sjåfør og passasjerer, med tanke på arbeidsvilkår og komfort.

Men å ettermontere klima-anlegg på gamle busser er kostbart. Nergård er ikke sikker på om fylkeskommunen er villig til å betale kostnadene.

- På lengre bussturer kan det være en forhandlingssak mellom busselskap og fylkeskommunen, men ellers vil det være aktuelt å kreve det ved senere anbud.