Madrugada gjør det stort i England om dagen. Det hindrer ikke Sivert Höyem i å lage soloplate samtidig.
Av
Marte Fougner Hjort
Sivert Höyem og Madrugada kom stormende inn i norsk musikkliv med plata "Industrial Silence" i 1999. Med låta "Higher" gjorde de uutslettelig inntrykk på musikkelskere landet over, mye på grunn av Siverts bemerkelsesverdige, intense stemme. Mange mente de var her for å redde norsk rock. Ikke dårlige skussmål for platedebuterende unggutter fra Sortland. Fem år etter har Madrugada opparbeidet seg godt med kred både i Norge og resten av Europa.
 |
Jo...jeg ble jo fortalt at bart liksom er in i år da, men synes du det ble litt mye, eller? |
Blues og folkrock
Nå har Sivert vært i England og laget soloplate. Plata er spilt inn i Peter Gabriels Real World-studio utenfor Bath i England. Plata har fått den noe utilgjengelige tittelen "Ladies and Gentlemen of the Opposition", og Sivert er opptatt av at dette ikke er en ny Madrugada-plate. Dette er kun hans eget verk og han har jobbet med disse låtene i tre år.
Sivert solo er mer folk-inspirert enn Madrugada. Selv sier han det sånn:
"Utgangspunktet mitt har vært en noe påfallende interesse for ukurante musikksjangere...swing...irske pubsanger..svenske folkeviser...gammel blues...60-70-talls folkrock."
Vakkert er det, og vakkert blir det i Store Studio mandag 29. mars. Vil du se Sivert Höyem live i studio, sender du oss en
e-post.
Gratisbilletter deles ut etter først til mølla-prinsippet.