Laboratoriet deres er som hentet ut av en hver hackerfilm. Dette er arbeidsstedet til to NTNU-forskerne, som har datasikkerhet som forskningsfelt.
Forskerne er de første i verden som har klart å knekke ett datasikkerhetssystem som brukes av det amerikanske forsvaret og den Nasjonale sikkerhetsetaten (NSA).
– Vi er de første som fullstendig har klart å knekke systemet. Det er kult, sier Makarov, post doktor ved NTNU.
(Artikkelen fortsetter under bildet).
Lars Lydersen forteller at alle sikkerhetsteknologier har vært gjennom faser hvor sikkerheten blir knekt og tettet.
Foto: Rune Kjær Valberg / NRKFant avgjørende feil
Kvantekryptering er teknologien som brukes når svært viktig informasjon skal sendes mellom datamaskiner i et lukket nettverk.
Metoden har vært regnet som absolutt sikker og umulig å knekke. Den benyttes av organisasjoner og bedrifter som setter datasikkerhet svært høyt, men NTNU-forskerne har i flere eksperimenter klart å klippe seg inn på linjene mellom datamaskinene og tappe informasjonen uten å bli oppdaget.
– Vi har funnet en avgjørende feil i to kvantekrypteringssystemer, sier Vadim Makarov.
Denne kofferten inneholder teknologien som nå ryster krypteringsverdenen.
Foto: Rune Kjær Valberg / NRKStatsfinanisert hacking
Den på sett og vis statsfinaniserte hackingen har skjedd i samarbeid med selskapene som produserer systemene.
– Alle sikkerhetsteknologier har vært gjennom faser hvor sikkerheten blir knekt, tettet, knekt og tetet igjen. Nå er kvantekryptografi i den fasen hvor man finner sikkerhetshull og tetter dem, sier stipendiat ved NTNU, Lars Lydersen.
NTNU-Forskerne i arbeid på laboratoriet.
Foto: Rune Kjær Valberg / NRKSikkerhetshullet forskerne fant er nå tettet og de har startet jakten på et nytt hull i systemene som skal være absolutt sikre.
Resultatene publiseres nå i det svært anerkjente tidskiftet Nature.