11.02.2012
20. juni 1985:

Arne Treholt dømt for spionasje

Arne Treholt på Ila landsfengsel (Foto: Thorberg, Erik/SCANPIX)

Arne Treholt ble i juni 1985 dømt til 20 års fengsel for å ha overlevert hemmelige opplysninger til sovjetisk etterretningstjeneste.

SE VIDEO: Dagen i dag, 20. juni: Dommen mot Treholt i 1985

SE VIDEO: Dagsrevyen 20.06.1985: Treholt-dommen

SE VIDEO: Kveldsnytt 20.06.1985: Treholt-dommen

Hør blant annet Einar Førde uttale seg til Dagsnytt etter at det ble kjent at Arne Treholt hadde blitt arrestert, mistenkt for spionasje.

LYTT: Spionsaken mot Arne Treholt

Den tidligere byråsjefen i UD ble dømt for å ha avslørt militære og politiske hemmeligheter for den sovjetiske etteretningstjenesten KGB, og for irakisk etteretning.

Fra spionmøtet mellom Treholt og Titov. (Foto: Politiet/SCANPIX)

Bildet fra møtet mellom Arne Treholt og KGB-offiser Gennadij Titov ble et viktig bevis i rettsaken mot Arne Treholt.

Foto: Politiet/SCANPIX

Nektet

Treholt selv har hele tiden nektet for å ha spionert, men innrømmet å ha gitt fra seg graderte dokumenter og å ha mottatt penger fra fra fremmede makter.

Benådet

I 1992 ble Treholt benådet av helsemessige årsaker. Tre ganger har Treholt prøvd å få saken sin gjenopptatt, men har blitt avvist hver gang. Treholt livnærer seg nå som forretningsmann i Russland og på Kypros.

LYTT: Spionsaken mot Arne Treholt