skillePodkastingskille_slutt
Terrorkrigen 3_1
Her er du: NRK.no > Nyheter > Utenriks > Terrorkrigen Sist oppdatert 09:55
Siste nytt frå distriktskontora i NRK NRK Finnmark NRK Troms NRK Nordland NRK Trøndelag NRK Møre og Romsdal NRK Hedmark og Oppland NRK Sogn og Fjordane NRK Hordaland NRK Rogaland NRK Sørlandet NRK Østlandssendingen NRK Østfold NRK Buskerud, Telemark og Vestfold Siste nytt frå distriktskontora i NRK Siste nytt frå distriktskontora i NRK
NRK Nyheter
Tlf: 23 04 80 00
Faks: 23 04 71 77
nettnyheter­@nrk.no
Adresse: 0340 Oslo

Publikumsservice
Tlf: 815 65 900
info@nrk.no


Nyhetsredaktør:
Rune Nøstvik
Ansvarlig redaktør NRK.no: Are Nundal

Tips NRK Nyheter:
nyheter@nrk.no
Tips alle nyhets­redaksjonene
Tlf: 23 04 80 00

 

Journalister drept i Afghanistan

Fire journalister er savnet i Afghanistan og fryktes drept på vei fra Jalalabad til Kabul. Tre er utlendinger og én afghaner.

Publisert 19.11.2001 13:46. Oppdatert 19.11.2001 20:48.
LYD OG VIDEO  Lyd Video
Hjelp | Mer lyd og video
ALT OM:
To arbeider for nyhetsbyrået Reuters, en australsk kameramann ved navn Harry Burton og en afghanskfødt fotograf ved navn Azizullah Haidari.

En kvinnelig journalist var utsendt fra den italienske avisen Corriere della Sera, og hun er foreløpig den eneste som er bekreftet drept. Den fjerde er spanjol, muligens Julio Fuentes fra El Mundo. De to har reist sammen og arbeidet nært sammen, opplyser utenriksredaktøren i den italienske avisen.

Bilkolonne angrepet

Journalistene kjørte mandag i bilkolonne i provinsen Nangarhar da de ble beskutt av ukjente menn 9 mil øst for Kabul. To av bilene ble stanset og alle som satt i bilene ble tvunget ut.

De andre fire snudde og forsvant tilbake i retning Jalalabad.

Ranet

En bussjåfør i Kabul sa i dag at han har sett fire lik langs den samme veien. De døde var åpenbart ranet, for alle lommene var tømt. Sjåføren fikk øye på det ene liket først, og oppdaget de tre andre da han stanset. En av de døde var kvinne.

Det er ikke slått fast hvem de døde er, og bussjåførens
beretning er ikke bekreftet fra andre, ifølge Reuters.

Mange bilkolonner med journalister har kjørt samme veien de
siste dagene fra Pakistan til Kabul. En gruppe journalister utsendt av Radio France International ble utsatt for væpnet ran søndag på den samme veien.

(NTB-REUTERS-AFP-DPA)

Bakgrunn: Amnesty kritiserer USA (16.01.2002)
Siste saker:

 
DEBATT
10 SISTE NYHETER
Copyright NRK © 2009  -  Telefon: 815 65 900  -  E-post: info@nrk.no