FN vil umiddelbart sende politiske eksperter til Kabul og samle alle fraksjonene til et møte for å diskutere Afghanistans fremtid.
 |
Lakhdar Brahimi har lagt frem en kriseplan for Afghanistan for Sikkerhetsrådet. (Foto: Scanpix/AP) |
Begivenhetenes gang er raskere enn forventet i Afghanistan. FN og USA trapper opp arbeidet for en samlingsregjering.
FNs spesialutsending til Afghanistan, Lakhdar Brahimi, har formulert en rekke hastetiltak som han har lagt frem for Sikkerhetsrådet i FN, melder Reuters.
Behov for sikkerhet
I første omgang vil FN-utsendingen Fransesc Vendrell avlegge et besøk i Kabul snarest. Andre FN-ansatte følger etter om kort tid.
Brahimi tar sikte på en rekke møter mellom de ulike afghanske partene, men understreker i første omgang det prekære behovet for å trygge sikkerheten i og rundt Kabul.
Tre alternativ
Brahimi skisserte tre mulige løsninger. Det beste alternativet vil være en all-afghansk sikkerhetsstyrke. Dersom ikke dette lar seg gjenomføre, ser Brahimi for seg en internasjonal styrke med muslimske og europeiske soldater.
Det tredje og dårligste alternativet, slik Brahimi ser det, er å sende inn en av FNs fredsbevarende styrker.
I neste omgang foresår Brahimi at det opprettes et all-afghansk interimråd så snart som mulig. Alle fraksjonene må samles i ett møte, istedenfor det pågående "skyggediplomatiet" som føres i de store byene.
Rådet kan opprette en midlertidig administrasjon som skal styre i opp til to år. Administrasjonen skal motta instrukser fra en "Loya Jirga", en forsamling av eldre afghanere.
Krisemøte
- FNs sikkerhetsråd kalte tidligere i dag inn til krisemøte på grunn av den politiske situasjonen i Afghanistan.
- Vi må gjøre alt vi kan for å hjelpe sivilbefolkningen i Afghanistan. De har lidd i flere tiår, både på grunn av krig og hungersnød, sier generalsekretær Kofi Annan.
Annan ber Sikkerhetsrådet om å avverge et politisk og sikkerhetsmessig vakuum i Afghanistan nå som situasjonen endrer seg fra time til time.