skilleUnderholdning: Monsen (trippel)skille_slutt
Jul 2002 3_1
Her er du: NRK.no > Jul Sist oppdatert 11:58
KOLOFON
Publikum i NRK-studio? Send en epost til
---
Epost til redaksjonen:
---
Prosjektsjef for Radio- og Nett-underholdning
---
Vaktsjef og nettredaktųr Underholdning:
 

Juleevangeliet på albansk


Publisert 28.12.2001 18:13. Oppdatert 29.11.2002 11:51.
02:01 Tani, nė atė ditė u shpall njė dekret nga ana e Cezar Augustit, pėr tė kryer regjistrimin e popullsisė tė gjithė perandorisė.
02:02 Ky regjistrim qe i pari qė u krye kur Kuirini ishte guvernatori i Sirisė.
02:03 Dhe tė gjithė shkonin tė regjistroheshin, secili nė qytetin e vet.
02:04 Tani edhe Jozefi doli nga qyteti i Nazaretit tė Galilesė, pėr tė shkuar nė Jude, nė qytetin e Davidit, qė quhet Bethlehem, sepse ai ishte i shtėpisė dhe i familjes sė Davidit,
02:05 pėr t'u regjistruar bashkė me Marinė, gruan e vet, me tė cilėn ishte martuar dhe qė ishte shtatzėnė.
02:06 Kėshtu, ndėrsa ishin atje, asaj i erdhi koha tė lindė.
02:07 Dhe ajo lindi djalin e saj tė parėlindur, e mbėshtolli me pelena dhe e vendosi nė njė grazhd, sepse nė han nuk kishte vend pėr ta.
02:08 Tani nė po atė krahinė ishin disa barinj qė rrinin jashtė, nė fusha, dhe natėn ruanin kopenė e tyre.
02:09 Dhe ja, njė engjėll i Zotit iu paraqit atyre dhe lavdia e Zotit shkėlqeu rreth tyre e ata i zuri njė frikė e madhe.
02:10 Por engjėlli u tha atyre: ``Mos druani, sepse unė po ju lajmėroj njė gėzim tė madh pėr tė gjithė popullin;
02:11 sepse sot nė qytetin e Davidit lindi pėr ju njė Shpėtimtar, qė ėshtė Krishti, Zoti.
02:12 Dhe kjo do t'ju vlejė si shenjė: ju do tė gjeni njė fėmijė tė mbėshtjellur me pelena, tė shtrirė nė njė grazhd''.
02:13 Dhe menjėherė engjėllit iu bashkua njė shumicė e ushtrisė qiellore, qė lėvdonte Perėndinė, duke thėnė:
02:14 ``Lavdi Perėndisė nė vendet mė tė larta, dhe paqe mbi tokė njerėzve mbi tė cilėt qėndron mirėdashja e tij!''.
02:15 Dhe ndodhi qė, kur engjėjt u larguan prej tyre pėr t'u kthyer nė qiell, barinjtė i thanė njeri tjetrit: ``Le tė shkojmė deri nė Bethlehem pėr tė parė ē'ka ndodhur dhe ē'na bėri tė ditur Zoti''.
02:16 Shkuan, pra, me nxitim dhe gjetėn Marinė, Jozefin dhe fėmijėn qė ndodhej nė njė grazhd.
02:17 Mbasi e panė, pėrhapėn ato qė u ishte thėnė pėr atė fėmijė.
02:18 Dhe tė gjithė ata qė i dėgjuan, u mrekulluan nga gjėrat qė u treguan barinjtė.
02:19 Maria i ruante tė gjitha kėto fjalė, duke i medituar nė zemrėn e saj.
02:20 Dhe barinjtė u kthyen, duke pėrlėvduar dhe lavdėruar Perėndinė pėr tė gjitha gjėrat qė kishin dėgjuar dhe parė, ashtu si u ishte thėnė atyre.

Siste saker:
Flere saker: ALT OM JULEEVANGELIET

 
Månetoppen
Copyright NRK © 2009  -  Telefon: 815 65 900  -  E-post: info@nrk.no