Gro Dahle og hennes noenogtjue familiemedlemmer svinser lykkelig rundt blant horder av dyr i tunikaer og snekkerbukser mens de samler ting på glass og skriver dikt før de tar en sup morsmelk og legger seg i samme seng. Vi har kokt en kompott over den medieskapte "myten Gro Dahle".
SE OGSÅ: |
|
 |
ALT OM: |
|
Det er sjelden at barnebokforfattere og poeter blir kjendiser. Gro Dahle har klart det. Delvis fordi hun skriver forferdelig fin poesi og bra barnebøker. Delvis
 |
Gro Dahle har fått mange myter klistret til sin person. |
fordi hun har finfine musefletter og sterke meninger om mange ting.
Rare myter
I tillegg har det på et underlig vis oppstått rare myter om Gro og familien hennes. Nesten alle journalister som møter Gro kommer med hentydninger om at hun er veldig spesiell og forferdelig rar og lever et uhyre kunstnerisk liv.
Vi mistenker at Gro syns sånt er gøy. Og at hun noen ganger ljuger for å bekrefte fordommene til skeptiske journalister.
Rotehus og myke plagg
 |
Gro har vært på kosebesøk her i NRK også, nærmere bestemt i Leseforeningen med Kari Marstein. |
Gro Dahle bor langt fra folk. Langt fra folk i et hus som er rotete. Så rotete at det sannsynligvis hadde tatt et år å rydde opp. Gro Dahle har en mann og nesten tjue unger og i alle fall ett levende husdyr til hvert familiemedlem. Familien Dahle digger å samle på ting og legge det på glass. Melketenner, fine steiner, dyreskjeletter, hårtuster og sommerfugler. Alt som er rart, er fint. Syns familien Dahle. Og alle sammen er iført klær i myk jersey eller stretch. Det finnes ikke en eneste ubekvem dressbukse eller en bluse i polyester. Bare myk bomull og ren ny ull, tunikaer og snekkerbukser over hele fjøla.
Og strykebrettet må du lete lenge etter. Tv også. Og computere. Dagen går med til å samle på rare ting og legge det på glass og eventuelt skrive dikt om det eller lage tegninger. Det finnes imidlertid ikke tusjer. Bare fargeblyanter og myke akvarellpensler laget av mårhår som pappa Svein Nyhus har samlet i skogen.
Morsmelkgratinert fisk
Hvis noen blir sultne mens de tegner eller skriver dikt eller legger ting på glass tar de seg som raskest en sup av mamma Dahles pupp. Den er alltid breddfull av melk, selv om yngstemann for lengst er i skolealder. Morsmelka subsidierer husholdningsbudsjettet med flere hundrelapper i måneden.
Sannheten er at familien Dahle har morsmelk til alle måltider. Morsmelksgratinert fisk er favoritten. Og hver eneste dag lager Gro en diger porsjon morsmelksvafler til kvelds. Og topper det med fire-fem liter morsmelkskakao. Lykkelige og trette tar familien strikken ut av museflettene sine. De skreller av seg de myke jerseyklærne sine og tar på seg enda mykere jerseypysjer.
Så legger de seg. Alle sammen i den samme sengen. Og om natten drømmer de om nye dikt og tegninger og nye skatter som skal legges på glass.
Av
Anne Sandvik Lindmo