Om øvelsene – skøyterSkøytekonkurransene foregår i Utah Olympic Oval. Her er det plass til 6 000 tilskuere. Publisert 24.01.2002 22:18. Det står 10 øvelser på det olympiske skøyteprogrammet:
Menn
500 m
1 000 m
1 500 m
5 000 m
10 000 m
Kvinner
500 m
1 000 m
1 500 m
3 000 m
5 000 m
Under Nagano-lekene i 1998 besto 500 meter for både menn og kvinner av to løp, der vinner var den utøver med laveste totaltid.
Medaljeoversikt
|
Medaljeoversikt - OL - skøyter - |
500m - kvinner |
|
År |
Gull |
Sølv |
Bronse |
1924-1956 |
Ikke OL-gren |
|
|
1960 |
Helga Hasse, GER 45.9 |
Natalia Donchenko, URS 46.0 |
Jeanne Ashworth, USA 46.1 |
1964 |
Lydia Skoblikova, URS 45.0 |
Irina Yegorova, URS 45.4 |
Tatyana Sidorova, URS 45.5 |
1968 |
Lyudmila Titova, URS 46.1 |
Jennifer Fish, USA 46.3, Mary Meyers, USA 46.3, Dianne Holum, USA 46.3 |
|
1972 |
Anne Henning, USA 43.33 |
Vera Krasnova, URS 44.01 |
Lyudmila Titova, URS 44.45 |
1976 |
Sheila Young, USA 42.76 |
Cathy Priestner, CAN 43.12 |
Tatyana Averina, URS 43.17 |
1980 |
Karin Enke, GDR 41.78 |
Leah Poulos-Mueller, USA 42.26 |
Natalia Petruseva, URS 42.42 |
1984 |
Christa Rothenberger, GDR 41.02 |
Karin Enke, GDR 41.28 |
Natalya Chive, URS 41.50 |
1988 |
Bonnie Blair, USA 39.10 |
Christa Rothenberger, GDR 39.12 |
Karin Kania (Enke), GDR 39.24 |
1992 |
Bonnie Blair, USA 40.33 |
Ye Qiaobo, CHN 40.51 |
Christa Luding, GER 40.57 |
1994 |
Bonnie Blair, USA 39.25 |
Susan Auch, CAN 39.61 |
Franziska Schenk, GER 39.70 |
1998 |
Catriona LeMay-Doan, CAN 76.60 |
Susan Auch, CAN 76.93 |
Tomomi Okazaki, JPN 77.10 |
2002 |
Catriona LeMay-Doan, Canada 74,75 (37,30-37,45) |
Monique Garbrecht-Enfeldt, Tyskland 74,94 (37,34-37,60) |
Sabine Volker, Tyskland 75,19 (37,62-37,57) |
|
Medaljeoversikt - OL - skøyter - 500m - menn |
|
|
År |
Gull |
Sølv |
Bronse |
1924 |
Charles Jewtraw, USA 44.0 |
Oskar Olsen, NOR 44.2 |
Roald Larsen, NOR 44.8 |
1928 |
Clas Thunberg, FIN 43.4, Bernt Evensen, NOR 43.4 |
|
John Farrell, USA 43.6, Roald Larsen, NOR 43.6, Jaakko Friman, FIN 43.6 |
1932 |
John Shea, USA 43.4 |
Bernt Evensen, NOR -- |
Alexander Hurd, CAN -- |
1936 |
Ivar Ballangrud, NOR 43.4 |
Georg Krog, NOR 43.5 |
Leo Freisinger, USA 44.0 |
1948 |
Finn Helgesen, NOR 43.1 |
Ken Bartholemew, USA 43.2, Thomas Byberg, NOR 43.2, Robert Fitzgerald, USA 43.2 |
|
1952 |
Kenneth Henry, USA 43.2 |
Don McDermott, USA 43.9 |
Arne Johansen, NOR 44.0, Gordon Audley, CAN 44.0 |
1956 |
Yevgeny Grishin, URS 40.2 |
Rafael Grach, URS 40.8 |
Alv Gjestvang, NOR 41.0 |
1960 |
Yevgeny Grishin, URS 40.2 |
William Disney, USA 40.3 |
Rafael Grach, URS 40.4 |
1964 |
Terry McDermott, USA 40.1 |
Yevgeny Grishin, URS 40.6, Alv Gjestvang, NOR 40.6, Vladimir Orlov, URS 40.6 |
|
1968 |
Erhard Keller, FRG 40.3 |
Magne Thomassen, NOR 40.5, Terry McDermott, USA 40.5 |
|
1972 |
Erhard Keller, FRG 39.44 |
Haase Boerjes, SWE 39.69 |
Valeri Muratrov, URS 39.80 |
1976 |
Yevgeny Kulikov, URS 39.17 |
Valeri Muratov, URS 39.25 |
Dan Immerfall, USA 39.54 |
1980 |
Eric Heiden, USA 38.03 |
Yevgeny Kulikov, URS 38.37 |
Lieuwe de Boer, NED 38.48 |
1984 |
Sergei Fockichev, URS 38.19 |
Yoshihiro Kitazawa, JPN 38.30 |
Gaetan Boucher, CAN 38.39 |
1988 |
Uwe-Jens Mey, GDR 36.45 |
Jan Ykema, NED 36.76 |
Akira Kuroiwa, JPN 36.77 |
1992 |
Uwe-Jens Mey, GER 37.14 |
Toshiyuki Kuroiwa, JPN 37.18 |
Junichi Inoue, JPN 37.26 |
1994 |
Aleksandr Golubev, RUS 36.33 |
Sergei Klevchenya, RUS 36.39 |
Manabu Horii, JPN 36.53 |
1998 |
Hiroyasu Shimizu, JPN 71.35 |
Jeremy Wotherspoon, CAN 71.84 |
Kevin Overland, CAN 71.86 |
2002 |
Casey Fitzrandolph, USA 69,23 (34,42-34,81), |
Hiroyasu Shimizu, Japan 69,26 (34,61-34,65), |
Kip Carpenter, USA 69,47 (34,68-34,79), |
|
Medaljeoversikt - OL - skøyter - |
1000m - kvinner |
|
År |
Gull |
Sølv |
Bronse |
1924-1956 |
Ikke OL-gren |
|
|
1960 |
Klara Guseva, URS 1:34.1 |
Helga Haase, GER 1:34.3 |
Tamara Rylova, URS 1:34.8 |
1964 |
Lydia Skoblikova, URS 1:33.2 |
Irina Yegorova, URS 1:34.3 |
Kaija Mustonen, FIN 1:34.8 |
1968 |
Carolina Geijssen, NED 1:32.6 |
Lyudmila Titova, URS 1:32.9 |
Dianne Holum, USA 1:33.4 |
1972 |
Monika Pflug, FRG 1:31.40 |
Atje Keulen-Deelstra, NED 1:31.61 |
Anne Henning, USA 1:31.62 |
1976 |
Tatyana Averina, URS 1:28.43 |
Leah Poulos-Mueller, USA 1:28.57 |
Sheila Young, USA 1:29.14 |
1980 |
Natalya Petruseva, URS 1:24.10 |
Leah Poulos-Mueller, USA 1:25.41 |
Silvia Albrecht, GDR 1:26.46 |
1984 |
Karin Enke, GDR 1:1.61 |
Andrea Schoene, GDR 1:22.83 |
Natalya Petruseva, URS 1:23.21 |
1988 |
Christa Rothenburger, GDR 1:17.65 |
Karin Kania (Enke), GDR 1:17.70 |
Bonnie Blair, USA 1:18.31 |
1992 |
Bonnie Blair, USA 1:21.90 |
Ye Qiaobo, CHN 1:21.92 |
Monique Garbrecht, GER 1:22.10 |
1994 |
Bonnie Blair, USA 1:18.74 |
Anke Baier, GER 1:20.12 |
Ye Qiaobo, CHN 1:20.22 |
1998 |
Marianne Timmer, NED 1:16.51 |
Chris Witty, USA 1:16.79 |
Catriona LeMay-Doan, CAN 1:17.37 |
2002 |
Chris Witty, USA 1.13,83 (verdensrek.) |
Sabine Volker, Tyskland 1.13,96 |
Jennifer Rodriguez, USA 1.14,24 |
|
Medaljeoversikt - OL - skøyter - |
1000m - menn |
|
1924 - 1972 |
Ikke OL-gren |
|
|
1976 |
Peter Mueller, USA 1:19.32 |
Jørn Didriksen, NOR 1:20.45 |
Valeri Muratov, URS 1:20.57 |
1980 |
Eric Heiden, USA 1:15.18 |
Gaetan Boucher, CAN 1:16.68 |
Vladimir Lobanov, URS 1:16.91, Frode Rønning, NOR 1:16.91 |
1984 |
Gaetan Boucher, CAN 1:15.80 |
Sergei Khlebnikov, URS 1:16.63 |
Kai Arne Engelstad, NOR 1:16.75 |
1988 |
Nikolai Gulyayev, URS 1:13.03 |
Uwe-Jens Mey, GDR 1:13.11 |
Igor Zhelezovsky, URS 1:13.19 |
1992 |
Olaf Zinke, GER 1:14.85 |
Kim Yoon-Man, KOR 1:14.86 |
Yukinori Miyabe, JPN 1:14.92 |
1994 |
Dan Jansen, USA 1:12.43 |
Igor Zhelezovsky, BLR 1:12.72 |
Sergei Klevchenya, RUS 1:12.85 |
1998 |
Ids Postma, NED 1:10.64 |
Jan Bos, NED 1:10.71 |
Hiroyasu Shimizu, JPN 1:11.00 |
2002 |
Gerard van Velde, Nederland 1.07,18 (verdensrek.) |
Jan Bos, Nederland 1.07,53 |
Joey Cheek, USA 1.07,61 |
|
Medaljeoversikt - OL - skøyter - 1500m - kvinner |
|
|
1924-1956 |
Ikke OL-gren |
|
|
1960 |
Lydia Skoblikova, URS 2:25.2 |
Elwira Seroczynska, POL 2:25.7 |
Helena Pilejczyk, POL 2:27.1 |
1964 |
Lydia Skoblikova, URS 2:22.6 |
Kaija Mustonen, FIN 2:25.5 |
Berta Kolokoltzeva, URS 2:27.1 |
1968 |
Kaija Mustonen, FIN 2:22.4 |
Carolina Geijssen, NED 2:22.7 |
Christina Kaiser, NED 2:24.5 |
1972 |
Dianne Holum, USA 2:20.85 |
Christina Baas-Kaiser, NED 2:21.05 |
Atje Keulen-Deelstra, NED 2:22.05 |
1976 |
Galina Stepanskaya, URS 2:16.58 |
Sheila Young, USA 2:17.06 |
Tatyana Averina, URS 2:17.96 |
1980 |
Annie Borckink, NED 2:10.95 |
Ria Visser, NED 2:12.35 |
Sabine Becker, GDR 2:12.38 |
1984 |
Karin Enke, GDR 2:03.42 |
Andrea Schoene, GDR 2:05.29 |
Natalya Petruseva, URS 2:05.78 |
1988 |
Yvonne van Gennip, NED 2:00.68 |
Karin Kania (Enke), GDR 2:00.82 |
Andrea Ehrig, GDR 2:01.49 |
1992 |
Jacqueline Boerner, GER 2:05.87 |
Gunda Niemann, GER 2:05.92 |
Seiko Hashimoto, JPN 2:06.88 |
1994 |
Emese Hunyady, AUT 2:02.19 |
Svetlana Fedotkina, RUS 2:02.69 |
Gunda Niemann, GER 2:03.41 |
1998 |
Marianne Timmer, NED 1:57.58 |
Gunda Niemann, GER 1:58.66 |
Chris Witty, USA 1:58.97 |
2002 |
Anni Friesinger, Tyskland 1.54,02 (verdensrek.) |
Sabine Völker, Tyskland 1.54,97 |
Jennifer Rodriguez, USA 1.55,32 |
|
Medaljeoversikt - OL - skøyter - 1500m - menn |
|
|
År |
Gull |
Sølv |
Bronse |
1924 |
Clas Thunberg, FIN 2:20.8 |
Roald Larsen, NOR 2:22.0 |
Sigurd Moen, NOR 2:25.6 |
1928 |
Clas Thunberg, FIN 2:21.1 |
Bernt Evensen, NOR 2:21.9 |
Ivar Ballangrud, NOR 2:22.6 |
1932 |
John Shea, USA 2:57.5 |
Alexander Hurd, CAN -- |
William Logan, CAN -- |
1936 |
Charles Mathisen, NOR 2:19.2 |
Ivar Ballangrud, NOR 2:20.2 |
Birger Wasenius, FIN 2:20.9 |
1948 |
Sverre Farstad, NOR 2:17.6 |
Ake Seyffarth, SWE 2:18.1 |
Odd Lundberg, NOR 2:18.9 |
1952 |
Hjalmar Andersen, NOR 2:20.4 |
Williem van der Voort, NED 2:20.6 |
Roald Aas, NOR 2:21.6 |
1956 |
Yevgeny Grishin, URS 2:08.6 , Yuri Mikailov, URS 2:08.6 |
|
Toivo Salonen, FIN 2:09.4 |
1960 |
Roald Aas, NOR 2:10.4, Yevgeny Grishin, URS 2:10.4 |
|
Boris Stenin, URS 2:11.5 |
1964 |
Ants Antson, URS 2:10.3 |
Cornelis Verkerk, NED 2:10.6 |
Vill Haugen, NOR 2:11.2 |
1968 |
Cornelis Verkerk, NED 2:03.4 |
Ivar Eriksen, NOR 2:05.0, Ard Schenk, NED 2:05.0 |
|
1972 |
Ard Schenk, NED 2:02.96 |
Roar Groenvold, NOR 2:04.26 |
Goeran Claeson, SWE 2:05.89 |
1976 |
Jan Egil Storholt, NOR 1:59.38 |
Yuri Kondakov, URS 1:59.97 |
Hans van Helden, NED 2:00.87 |
1980 |
Eric Heiden, USA 1:55.44 |
Kai Arne Stenshjemmet, NOR 1:56.81 |
Terje Andersen, NOR 1:56.92 |
1984 |
Gaetan Boucher, CAN 1:58.36 |
Sergei Khlebnikov, URS 1:58.83 |
Oleg Bozhyev, URS 1:58.89 |
1988 |
Andre Hoffmann, GDR 1:52.06 |
Eric Flaim, USA 1:52.12 |
Michael Hadscheiff, AUT 1:52.31 |
1992 |
Johann Olav Koss, NOR 1:54.81 |
Aadne Sondraal, NOR 1:54.85 |
Leo Visser, NED 1:54.90 |
1994 |
Johann Olav Koss, NOR 1:51.29 |
Rintje Ritsma, NED 1:51.99 |
Falko Zandstra, NED 1:52.38 |
1998 |
Aadne Sondraal, NOR 1:47.87 |
Ids Postma, NED 1:48.13 |
Rintje Ritsma, NED 1:48.52 |
2002 |
David Parra, USA 1.43,95 (verdensrek.), |
Jochem Uytdehaage, Nederland 1.44,57, |
Ådne Søndrål, Norge 1.45,26, |
|
Medaljeoversikt - OL - skøyter - 3000m - kvinner |
|
|
År |
Gull |
Sølv |
Bronse |
1924-1956 |
Ikke OL-gren |
|
|
1960 |
Lydia Skoblikova, URS 5:14.3 |
Valentina Stenina, URS 5:16.9 |
Eevi Huttunen, FIN 5:21.0 |
1964 |
Lydia Skoblikova, URS 5:14.9 |
Han Phil-Hwa, PRK 5:18.5, Valentina Stenina, URS 5:18.5 |
|
1968 |
Johanna Schut, NED 4:56.2 |
Kaija Mustonen, FIN 5:01.0 |
Christina Kaiser, NED 5:01.3 |
1972 |
Christina Baas-Kaiser, NED 4:52.14 |
Dianne Holum, USA 4:58.67 |
Atje Keulen-Deelstra, NED 4:59.91 |
1976 |
Tatyana Averina, URS 4:45.19 |
Andrea Mitscherlich, GDR 4:45.23 |
Lisbeth Korsmo, NOR 4:45.24 |
1980 |
Bjørg Eva Jensen, NOR 4:32.13 |
Sabine Becker, GDR 4:32.79 |
Beth Heiden, USA 4:33.77 |
1984 |
Andrea Schoene, GDR 4:24.79 |
Karin Enke, GDR 4:26.33 |
Gabi Zange, GDR 4:33.13 |
1988 |
Yvonne van Gennip, NED 4:11.94 |
Andrea Ehrig, GDR 4:12.09 |
Gabi Zange, GDR 4:16.92 |
1992 |
Gunda Niemann, GER 4:19.90 |
Heike Warnicke, GER 4:22.88 |
Emese Hunyady, AUT 4:24.64 |
1994 |
Svetlana Bazanova, RUS 4:17.43 |
Emese Hunyady, AUT 4:18.14 |
Claudia Pechstein, GER 4:18.34 |
1998 |
Gunda Niemann, GER 4:07.29 |
Claudia Pechstein, GER 4:08.47 |
Anna Friesinger, GER 4:09.44 |
2002 |
Claudia Pechstein, Tyskland 3.57,70 (verdensrekord) |
Renate Gronewold, Nederland 3.58,94 |
Cindy Klassen, Canada 3.58,97, |
|
Medaljeoversikt - OL - skøyter - 5000m - menn |
|
|
År |
Gull |
Sølv |
Bronse |
1924 |
Clas Thunberg, FIN 8:39.0 |
Julius Skutnabb, FIN 8:48.4 |
Roald Larsen, NOR 8:50.2 |
1928 |
Ivar Ballangrud, NOR 8:50.5 |
Julius Skutnabb, FIN 8:59.1 |
Bernt Evensen, NOR 9:01.1 |
1932 |
Irving Jaffee, USA 9:40.8 |
Edward Murphy, USA -- |
William Logan, CAN -- |
1936 |
Ivar Ballangrud, NOR 8:19.6 |
Birger Wasenius, FIN 8:23.3 |
Antero Ojala, FIN 8:30.1 |
1948 |
Reidar Liyaklev, NOR 8:29.4 |
Odd Lundberg, NOR 8:32.7 |
Goethe Hedlund, SWE 8:34.8 |
1952 |
Hjalmar Andersen, NOR 8:10.6 |
Cornelis Broekman, NED 8:21.6 |
Sverre Haugil, NOR 8:22.4 |
1956 |
Boris Shikov, URS 7:48.7 |
Sigvard Ericcson, SWE 7:56.7 |
Oleg Goncharenko, URS 7:57.5 |
1960 |
Viktor Kosichkin, URS 7:51.3 |
Knut Johannesen, NOR 8:00.8 |
Jan Pesman, NED 8:05.1 |
1964 |
Knut Johannesen, NOR 7:38.4 |
Per Ivar Moe, NOR 7:38.6 |
Fred Anton Maier, NOR 7:42.0 |
1968 |
Fred Anton Maier, NOR 7:22.4 |
Cornelis Verkerk, NED 7:23.2 |
Petrus Nottet, NED 7:25.5 |
1972 |
Ard Schenk, NED 7:23.61 |
Roar Grønvold, NOR 7:28.18 |
Sten Stensen, NOR 7:33.39 |
1976 |
Sten Stensen, NOR 7:24.48 |
Peit Kleine, NED 7:26.47 |
Hans van Helden, NED 7:26.54 |
1980 |
Eric Heiden, USA 7:02.29 |
Kai Arne Stenshjemmet, NOR 7:03.28 |
Tom Erik Oxholm, NOR 7:05.59 |
1984 |
Tomas Gustafson, SWE 7:12.28 |
Igor Malkov, URS 7:12.30 |
Rene Schoefisch, GDR 7:17.49 |
1988 |
Tomas Gustafson, SWE 6:44.63 |
Leo Visser, NED 6:44.98 |
Gerard Kemkers, NED 6:45.92 |
1992 |
Geir Karlstad, NOR 6:59.97 |
Falko Zandstra, NED 7:02.28 |
Leo Visser, NED 7:04.96 |
1994 |
Johann Olav Koss, NOR 6:34.96 |
Kjell Storelid, NOR 6:42.68 |
Rintje Ritsma, NED 6:43.94 |
1998 |
Gianni Romme, NED 6:22.20 |
Rintje Ritsma, NED 6:28.24 |
Bart Veldkamp, BEL 6:28.31 |
2002 |
Jochem Uytdehaage, Nederland 6.14,66 (verdensrekord) |
Derek Parra, USA 6.17.98 |
Jens Boden, Tyskland 6.21,73 |
|
Medaljeoversikt - OL - skøyter - 5000m - kvinner |
|
|
År |
Gull |
Sølv |
Bronse |
1924-1984 |
Ikke OL-gren |
|
|
1988 |
Yvonne van Gennip, NED 7:14.13 |
Andrea Ehrig, GDR 7:17.129 |
Gabi Zange, GDR 7:21.61 |
1992 |
Gunda Niemann, GER 7:31.57 |
Heike Warnicke, GER 7:37.59 |
Claudia Pechstein, GER 7:39.80 |
1994 |
Claudia Pechstein, GER 7:14.37 |
Gunda Niemann, GER 7:14.88 |
Hiromi Yamamoto, JPN 7:19.68 |
1998 |
Claudia Pechstein, GER 6:59.61 |
Gunda Niemann, GER 6:59.65 |
Lyudmila Prokasheva, KAZ 7:11.14 |
2002 |
Claudia Pechstein, Tyskland 6.46,91 (verdensrek.), |
Gretha Smit, Nederland 6.49,22, |
Clara Hughes, Canada 6.53,53, |
|
Medaljeoversikt - OL - skøyter - 10 000m - menn |
|
|
År |
Gull |
Sølv |
Bronse |
1924 |
Julius Skutnabb, FIN 18:04.8 |
Clas Thurnberg, FIN 18:07.8 |
Roald Larsen, NOR 18:12.2 |
1928 |
Avlyst pga. varmt vær |
|
|
1932 |
Irving Jaffee, USA 18:36.5 |
Ivar Ballangrud, NOR 18:36.6 |
Frank Stack, AUT 20:00.9 |
1936 |
Ivar Ballangrud, NOR 17:24.3 |
Birger Wasenius, FIN 17:28.2 |
Max Stiepl, AUT 17:30.0 |
1948 |
Ake Seyffarth, SWE 17:26.3 |
Lauri Parkkinen, FIN 17:36.0 |
Pentti Lammio, FIN 17:42.7 |
1952 |
Hjalmar Andersen, NOR 16:45.8 |
Cornelis Broekman, NED 17:10.6 |
Carl-Erik Asplund, SWE 17:16.6 |
1956 |
Sigvard Ericsson, SWE 16:35.9 |
Knut Johannesen, NOR 16:36.9 |
Oleg Goncharenko, URS 16:42.3 |
1960 |
Knut Johannesen, NOR 15:46.6 |
Viktor Kosichkin, URS 15:49.2 |
Kjell Beackman, SWE 16:14.2 |
1964 |
Jonny Nilsson, SWE 15:50.1 |
Fred Anton Maier, NOR 16:06.0 |
Knut Johannesen, NOR 16:06.3 |
1968 |
Johnny Hoeglin, SWE 15:23.6 |
Fred Maier, NOR 15:23.9 |
Knut Johannesen, SWE 15:31.8 |
1972 |
Ard Schenk, NED 15:01.35 |
Cornelis Verkerk, NED 15:04.70 |
Sten Stensen, NOR 15:07.08 |
1976 |
Piet Kleine, NED 14:50.59 |
Sten Stensen, NOR 14:53.30 |
Hans van Helden, NED 15:02.02 |
1980 |
Eric Heiden, USA 14:28.13 |
Piet Kleine, NED 14:36.03 |
Tom Erik Oxholm, NOR 14:36.60 |
1984 |
Igor Malkov , URS 14:39.90 |
Tomas Gustafson, SWE 14:39.95 |
Rene Schoefisch, GDR 14:46.91 |
1988 |
Tomas Gustafson, SWE 13:48.20 |
Michael Hadscheiff, AUT 13:56.11 |
Leo Visser, NED 14:00.55 |
1992 |
Bart Veldkamp, NED 14:12.12 |
Johann Olav Koss, NOR 14:14.58 |
Geir Karlstad, NOR 14:18.13 |
1994 |
Johann Olav Koss, NOR 13:30.55 |
Kjell Storelid, NOR 13:49.25 |
Bart Veldkamp, NED 13:56.73 |
1998 |
Gianni Romme, NED 13:15.33 |
Bob de Jong, NED 13:25.76 |
Rintje Ritsma, NED 13:28.19 |
2002 |
Jochem Uytdehaage, Nederland 12.58,98 (verdensrek.), |
Gianni Romme, Nederland 13.10,03, |
Lasse Sætre, Norge 13.16,92, |
Siste saker:
|