skilleToppbanner: Store studio denne ukaskilleStemmer fra arkivetskille_slutt
Store Studio 3_1_banner
Her er du: NRK.no > Programmer > TV-arkiv > Store Studio
er nettredaktør.
Adr. Store Studio
RT32, 0340 Oslo
Tel 2304 2458
Tips oss:
Kom og se på oss:
Tel 2304 2166

 

Ubekvem i bikini

Etter å ha lest om r'n'b-dronninger og -prinsesser de siste ti årene, er jeg overbevist at jeg var i i nærheten av storhet da Alicia Keys var i Oslo i går kveld. Makan til nedpå og jovial newyorker har jeg aldri møtt.

Publisert 07.10.2002 17:19. Oppdatert 09.10.2002 15:52.
SE OGSÅ:
LYD OG VIDEO  Lyd Video
Hjelp | Mer lyd og video
ALT OM:
21 år gammel har Alicia Keys fått alle utmerkelser som det er mulig å få - og det bare et år etter debutskiva ”Songs In A Minor”. Nå turnerer hun Europa for første gang og er i storform da jeg møter henne før konserten.

Mammadalt

Innimellom de største svarte mennene jeg har sett kommer Alicia og en liten rødhåret hvit dame som viser seg å være Alicias mor.

– Mamma er den viktigste personen i mitt liv og det er hun som insisterer på å være med meg, ikke forstår jeg hvorfor. Dårlige mat og hotellsenger er ikke min idé om luksusliv. Men det er godt å ha henne her, for hun sørger for at jeg får i meg mat. Og hun er en utrolig bra person å feste med, ler Alicia av sin mor, som serverer te under intervjuet.

Girl Power

Det gikk ikke mange månedene etter albumslippet før Alicia markerte seg med en herlig reflektert frittalenhet som kan minne om en tidlig Madonna.

- Jeg tar ikke dritt fra noen og oppfører meg som jeg forventer at andre skal oppføre mot meg. Hver kveld før jeg går på scenen, tenker jeg på at jeg er et forbilde. Det er viktig og bruke ”stemmen” min til å opplyse om saker og være litt medmenneske i alt det overfladiske.

"Songs in A minor" har solgt til gull, og Oslo Spektrum ble fylt av toner i A-moll i går. Foto: aliciakeys.net
Apropos overflatisk: Hva synes hun om venninnen Christina Aguileras bekledning som har gått fra å være minimal til ingenting i henne siste video ”Dirrty”?

- Jeg synes at det er trist at vi har et samfunn som har gjennomkomersialisert ungpikekroppen og at mange småjenter misforstår og tror at lykken er en kropp som Christinas og Britneys. Og ja, jeg tror at noen av disse jentene ville kaste klærne om de hadde de kunne selge plater på det.

Keys gjør en duett med Aguilera på sistnevntes nye album og sier hun noen gang til venninna hva hun synes? - Vi gjorde låten midt på vinteren, og hun hadde faktisk på seg en høyhalset genser. Vi snakker om alt, og hadde det vært naturlig, ville jeg ha nevnte det. Jeg sier alltid hva jeg mener, ler Alicia.

Gullhår

Se og Hør er selvsagt tilstede med lusekoftene sine. Alicia får både til mor og seg selv, og virker fornøyd med det varme plagget. - Det er utrolig kaldt i Norge, og det er kanskje like greit at jeg ikke har tid til å se så mye av landet. For det er skummelt å være på turne - man må passe på stemmen hele tiden.

Alicia Keys - et glimt av storhet. Foto: aliciakeys.net
Alicia hadde sitt største nederlag for en uke siden, da hun måtte kansellere en konsert i Amsterdam pga. stemmesvikt. Men hun gleder seg til å spille i Oslo.

- Jeg synes det er utrolig at over 30 000 nordmenn har kjøpt skiva og dermed skaffet meg en gullplate herfra. Det høres ut som en klisjé, men tenk at man skriver musikk som folk i hele verden kjøper og at man krysser grenser og ser plasser man aldri ville sett hvis man ikke jobber i undeholdningsbransjen. Jeg har det utrolig godt, og vet at dette er en sjanse man må ta godt vare på, sier hun idet en 2,5 meter høy bodyguard forteller oss at tiden er ute.

Av Per Sundnes

LENKER
Aliciakeys.net Dronningas netthjem
Siste saker:
Siste saker:
Flere saker: ALT OM PERS VENNER

 
SENDETID
Mandager
kl 23.10 på NRK1.
Reprise tirsdager
kl 20.05 på NRK2.
Debatt:
FOTOALBUM
10 SISTE STORE STUDIO
Copyright NRK © 2008  -  Telefon: 815 65 900  -  E-post: info@nrk.no