skilleToppbanner: Store studio denne ukaskilleStemmer fra arkivetskille_slutt
Store Studio 3_1_banner
Her er du: NRK.no > Programmer > TV-arkiv > Store Studio
er nettredaktør.
Adr. Store Studio
RT32, 0340 Oslo
Tel 2304 2458
Tips oss:
Kom og se på oss:
Tel 2304 2166

 

Pappa støttet meg aldri

"Pappa hjalp meg aldri med min musikalske utvikling. Han stakk av da jeg var fem år gammel," forteller Norah Jones om sitt forhold til sin berømte far Ravi Shankar. Per Sundnes møtte henne i Lisboa.

Publisert 03.09.2002 11:34. Oppdatert 17.09.2002 10:24.
LYD OG VIDEO  Lyd Video
Hjelp | Mer lyd og video
ALT OM:
"Sugar and spice and all things nice" er en passende beskrivelse på Norah Jones` debutalbum "Come Away With Me". Den kurerer alt fra høstdepresjoner til forstoppelse.

Vanskelig intervjuobjekt

Norah fikk kontrakt med kred-selskapet Blue Note Records i USA for et par år siden og har siden hun slapp plata i vår solgt to og en halv millioner skiver - uhørt for ei jazzplate.

"Jeg liker ikke å bli intervjuet. Jeg har bare lyst å spille," var det første hun sa til meg da jeg møtte henne tidligere i sommer i Lisboa. Bare 22 år gammel har hun allerede opparbeidet seg et rykte som vanskelig i intervjusituasjoner. Det hele startet temmelig anstrengt, men etter et par minutter slappet hun av og leverte varene, på presist og amerikansk vis.

Norah Jones' første plate kurerer alt fra høstdepresjoner til forstoppelse.

Pappa deltok ikke

Norah er blitt blitt omfavnet av flere etablerte artister, og har allerede samarbeidet med Willie Nelson. Da jeg møtte Nelson tidligere i sommer, var han full av lovord om Jones: "Noen har det bare! Norah er en musiker vi kommer til å høre mye fra i framtiden. Det var en stor ære å få arbeide med henne, det er ingen tvil om at hun er sin fars datter," fortalte Nelson som henviste til Ravi Shankar (den store sitar–virtuosen), som stakk av da Norah var småjente.

"Det var mamma som oppfordret meg til å spille og synge. Pappa tok ikke del i det," sier hun. Norah spilte piano og sang seg gjennom high-school og følte selv at hun var predestinert til å spille verden rundt.

Konsert i oktober

Nordmenn har allerede fått øynene opp for den vakre jenta fra Texas, og hvis du ikke har skaffet deg billett til konserten i oktober bør du skynde deg. Fortsetter karrieren hennes i dette tempoet er det kanskje siste gang vi ser henne på disse bredder, i hvertfall i en intimsetting som konserten på Smuget blir.

Av Per Sundnes

LENKER
Siste saker:
Flere saker: ALT OM PERS VENNER

 
SENDETID
Mandager
kl 23.10 på NRK1.
Reprise tirsdager
kl 20.05 på NRK2.
Debatt:
FOTOALBUM
10 SISTE STORE STUDIO
Copyright NRK © 2008  -  Telefon: 815 65 900  -  E-post: info@nrk.no