skilleHør MusikknyttskilleNotodden 2006skille_slutt
3_1_banner  Norsk Rocks Historie
Her er du: NRK.no > Programmer > TV > Norsk rocks historie Sist oppdatert 11:31
SENDETIDER
Norsk rocks historie
11 ep. radio og TV
NRK1 onsdag etter kveldsnytt.
NRK P2 mandag 11:03
MUSIKK PÅ NRK
Kjøp fra NRK Butikken
Norsk rocks historie
Ansvarlig for sidene:
NRK Program riks Tromsø
Tlf: 77 66 12 00
Serien lages av
E-post:

 
Program 2: Platebransjen våkner

TWANG!

Du må bruke de tjukkeste strengene på Strat'en for å få den rette twangen! Det sier Arne Schulze fra the Quivers i dette programmet om Shadowsperioden i norsk rock.

Publisert 26.09.2004 16:28. Oppdatert 29.09.2004 15:52.
Av Erling Steenstrup


Platebransjen - og konsertarrangørene, ikke minst på landsbygda - så fortsatt ned på utøverne av rockemusikken. Derfor kom Beatnicks første singel ut på Kjell Karlsens uavhengige selskap Viking Music. Og derfor måtte Quivers gi ut "Piken i dalen" - en gammel schlager fra Engerdahl og Stordahl. Melodien hadde jo solgt bra før, og tålte sikkert en ny versjon, sier platedirektør Jørg Fr. Ellertsen i dette andre programmet i serien om norsk rocks historie.

Piggtråd

I dag låter det snilt, den gangen hadde det Power! Terje Rypdal fra the Vanguards uttaler seg om musikken til the Shadows, som fikk tusenvis av ungdommer over hele landet til å drømme om en Telecaster eller Stratocaster fra Fender.

Den 13 år gamle Oddmar Amundsen bygde en modifisert Stratocasterkopi- etter tegninger av Trond Graff- på sløyden i Tromsø i 1963. Plekterbrettet var av respatex, hentet fra familiens gamle kjøkkeninnredning i Petersborggata - og kroppen ble lakkert rød. Denne gitaren ble brukt på den første spillejobben i Napkins året etter - på Skjervøy.

Oddmars gitar 2004, ribbet for stash, men med sjel















Stamtre Tromsø Rock 1958 -75 av Truls Meland og Arne Blix


Bare i Tromsø var det 24 Shadowsband på tidlig 60-tall, med det klassiske oppsettet: Sologitar, Rytmegitar, Bass og Trommer. Og synkroniserte kneløft med spark.

Rumble

Sjøl om Hank Marvin, Bruce Welch,Jet Harris og Tony Meehan var stilskaperne med størst innflytelse i Norge, fins det amerikanere med vel så stor betydning for den elektriske gitarrocken: Duane Eddy , Link Wray og Dick Dale , ikke minst. Spør hvem dagens Euroboy har henta fra!

Uansett ble Shadowsperioden i Norge kortvarig. De nordiske mestrene Beatnicks dro nemlig til Sverige og fikk møte et annet band med Beat i navnet. De kom fra Liverpool og har etterlatt seg visse spor i populærmusikkens historie.

LENKER
Siste saker:

 

Historisk om rock

Den norske rockens historie blir grundig fortalt gjennom 11 dokumentarer på NRK1 og like mange radioprogrammer på NRK P2.
DEBATT
20 SISTE NORSK ROCKS HISTORIE
10 SISTE MUSIKK
Copyright NRK © 2008  -  Telefon: 815 65 900  -  E-post: info@nrk.no