OVERSIKT NYHETER SPORT MUSIKK UNDERHOLDNING FILM LITTERATUR MAT BARN UPUNKT
NRK Fakta-Sportsgrener

Her er du: NRK > Sport > Meisterskap > Sydney 2000 > Fakta > Sportsgrener

Oppdatert 08.02.2001 15:40

FAKTA

SPORTSGRENER

 

Taekwondo

Publisert 06.09.2000 20:12

Når taekwondo nå blir en av to ny øvelser i OL kan sporten feire 2000-årsjubileum. Sydneylekene ”introduserer” dermed en sport som nesten er like gammel som lekene selv.

2000 år gamle veggmalerier fra koreanske kongegraver viser bilder av menn som utøver kamp uten våpen. Kampsport har alltid vært en del av den østasiatiske kulturen. Det er også sannsynlig at sporten gjennom tidene har hatt den samme statusen som den har i dag, altså som underholdning for tilskuelystne sportsinteresserte.

Kampsportene hadde sine glansdager på 1200-tallet og gikk etter det sakte, men sikkert i glemmeboka. Etter andre verdenskrig opplevde sporten et oppsving, og en bevegelse ble startet for å forene alle de forskjellige kampsportene til én. Resultatet av dette arbeidet ble taekwondo.

Reglene


I den olympiske konkurransen slåss både kvinner og menn i fire vektklasser. I hver vektklasse kjempes en eliminasjonsturnering der to finalister til slutt kjemper om gullet.

En taekwondokamp avgjøres på poeng. Poeng gis for lovlige slag og spark, mens det trekkes poeng for ulovlige slag og spark. Lovlige treff er de som treffer motstanderens hode og overkropp. Man kan bare treffe motstanderen med knyttet neve eller med foten under ankelen. Et treff tikjennes dersom minst to av tre dommere godkjenner treffet.

Advarsler gis for holding, dytting eller å late som man er skadet. To advarsler gir ett straffepoeng. Tre straffepoeng diskvalifiserer utøveren.


 
 
SØK

Gjensidige Nor
Nettradio høyre riktig
Vær_høyre
Redaksjon 21
Wap_høyre
Petre_høyre
10 SISTE SPORTSGRENER
08.09.2000 12:33
Sportsgrenene

Copyright NRK © 2001   -  Telefon: 815 65 900  -   E-post: info@nrk.no   -   02.01.2009 17:52