skilleToppbanner: Store studio denne ukaskilleStemmer fra arkivetskille_slutt
Store Studio 3_1_banner
Her er du: NRK.no > Programmer > TV-arkiv > Store Studio
er nettredaktør.
Adr. Store Studio
RT32, 0340 Oslo
Tel 2304 2458
Tips oss:
Kom og se på oss:
Tel 2304 2166

 

Wenche Foss til Store Studio!

Dronning Wenche kommer. Til Store Studio. Det blir stas. Hvor mye vi gleder oss? Herregud, som vi gleder oss! Mandag 16. februar møter vi Norges største filmdiva, og forberedelsene er i full gang.

Publisert 12.02.2004 14:30. Oppdatert 12.02.2004 15:37.
Av Anne Lindmo

Som regel får gjestene i Store Studio enkel bevertning: litt Farris og noen av de klassiske NRK-kjeksene (se fotnote 1 under). I det siste har vi også hatt smågodt (se fotnote 2). Denne uka forbereder vi oss på storfint besøk og må oppgradere traktementet noe ganske alvorlig.
Wenche fikk Hedda-prisen i 2002 - svært fortjent! (Foto: Scanpix)

Vi slår på stortromma

Wenche Foss kommer. Og da sparer man ikke på noe. Wenche vil gjerne bli hentet i en NRK-bil. Vi har bestilt den peneste doningen i hele garasjen. Så skal vi kjøpe inn lekkert drikkbart som får sevja til å stige litt, Chablis eller Champagne. Og sørge for at sminkedama kan sakene sine. Wenche er streng der.

Helst vil hun ha Helge som pleier å sminke HM Sonja og har generelt godt drag på divaer og dronninger. Vi har tilbudt henne Monica, som nyss fikk andreplass i det norske mesterskapet i make-up. Det var mer enn godt nok. Wenche er ikke urimelig heller.
Wenche Foss har ingen problemer med å menge seg med kjente størrelser som Gerard Depardieu. (Foto: Scanpix)

Fantastiske Wenche

Faktisk er Wenche helt fantastisk. Hun er tilgjengelig! Hun tar telefonen, mottar invitasjonen og svarer uten videre dikkedarer at hun gjerne vil komme. Til vår researcher Helle annonserte Wenche sitt komme med følgende kommentar: "Det gjelder å stille opp, vet dere! Det er fort gjort å bli glemt!"

Vi tror ikke det er fort gjort å bli glemt når man er Wenche Foss, men vi digger denne damas litt kokette forsøk på beskjedenhet og hennes umåtelig rause holdning overfor et publikum som elsker henne og stadig ønsker å se henne snakke og fortelle og gestikulere og legge ut om sine meninger og erfaringer.
Sammen med Hildegunn Riise og Ane Dahl Torp spilte Wenche Suzannah Ibsen i Jon Fosses stykke "Suzannah".

Klassiske øyeblikk på dvd

I Store Studio kommer Wenche for å snakke om filmklassikerne hun har medvirket i. Flere av disse kommer nå ut på dvd slik at folk igjen kan kose seg med magiske øyeblikk fra norsk filmhistorie. Det er Nordisk Film som gir ut dvd-serien, og de første åtte filmene kommer mandag 16. februar. Etter hvert kan serien komme til å omfatte 200-300 årgangsfilmer.

------------------


Fotnote 1:
Maryland Cookies. Ingen husker lenger hvorfor man bestemte seg for akkurat det merket. Strengt tatt er de kjeksene ganske kjipe, man blir veldig tørst av dem, og så er de mildt avhengighetsskapende, man eter gjerne tjue på rad. Kan være fristende å antyde at det er noe milde drugs inni der. Alle NRK-produksjoner fôrer både stab og gjester med dette amerikanske bakverket.

Fotnote 2:
Dette skyldes nok først og fremst Helle og Marte og Knut Olav Åmås. Marte er redaksjonsassistent og en kvikk trønderjente med sans for nye tanker. Det er tydelig at hun i opprørsk ånd har valgt å bryte Maryland Cookies-hegemoniet med litt moderne gummigodis. Helle stimulerer og bejubler dette nye tiltaket, ganske enkelt fordi hun er godis-junkie. Helle reiser med jevne mellomrom til Sverige og kjøper syke mengder "løsgodis". Merkelig nok lider Samtiden-redaktør Knut Olav Åmås av samme godtegalskap. Vi lurer på om det er et slags åndelig slektskap mellom disse tre, men er ikke helt sikre på hva det kan skyldes.

Siste saker:
Siste saker:
Flere saker: ALT OM ANNE HAR ORDET
Siste saker:

 
SENDETID
Mandager
kl 23.10 på NRK1.
Reprise tirsdager
kl 20.05 på NRK2.
Debatt:
FOTOALBUM
10 SISTE STORE STUDIO
Copyright NRK © 2008  -  Telefon: 815 65 900  -  E-post: info@nrk.no