Milliardær og flaskesamler Christian Ringnes skal lage kvinneprismuseum - hva skal du mene om det egentlig? Glade nakne kvinnekropper i en skrent er vi alle glade i!
Av
Ales Ree
Milliardær Christian Ringnes har gått lei av å samle på bittesmå flasker, og har funnet seg en splitterny hobby. Han har satt seg fore å lage en skulpturpark "til kvinnens pris" i Ekebergskrenten.
Ny vår for dameskulpturen
 |
Flaskesamler Christian Ringnes bytter beite; nå er det kvinneskulpturer som gjelder. (Foto: Scanpix) |
Dette er en gladnyhet til de mange norske billedhuggerne som har funnet ut at hvis de er musestille og bare pusler rundt med de figurative skulpturene sine, så vil det før eller siden dukke opp en milliardær som har gått glipp av både modernisme og post-modernisme og neo-post-modernisme, og dermed er villig til å punge ut for en bråte glade nakne kvinnekropper i en skrent.
Morsomt at norske turistattraksjoner får litt konkurranse også, Ekebergrestauranten og kvinnepris-parken mot Herregårdskroa og Vigelandsparken.
Mehren tar en Lucas
Denne uka er aller best for de av oss som er glad i norsk lyrikk. Midt i bokbransjens hylekor om bransjeavtaler og bokklubbprivilegier, ser det ut til at den internasjonale pengesterke DVD-bransjen har valgt å finne seg samarbeidspartnere i norsk lyrikk.
 |
Star Wars i norsk, poetisk drakt?: - Herregud, hadde jeg visst at det bare skulle bli preik om ny lyrikk og all slags dritt, hadde jeg aldri kommet på denne festen. |
Samme uke som episode 4, 5 og 6 av "Star Wars" slippes på DVD i Norge, med titlene "Et nytt håp", "Imperiet slår tilbake" og "Jediridderen vender tilbake", utgir en av norsk lyrikks store nestorer, Stein Mehren, diktsamlingen "Imperiet lukker seg". Er dette George Lucas' kommentar til norsk bokbransje?