skilleBanner kroningsjubileet skille_slutt
Toppbanner Her & Nå 3_1_gif
Her er du: NRK.no > Programmer > Radioarkiv > Her & Nå
Her & Nå
Tlf. 7388 1400

 

- Straff strømsløserne!

Kulda og mørket trenger inn til oss når det nærmer seg jul, og vi velger å skru opp varmeovnen og la lysa stå på. Vi sløser med strøm, selv om det koster oss dyrt.

Publisert 02.12.2002 15:42.
LYD OG VIDEO  Lyd Video
Hjelp | Mer lyd og video
- De som bruker mest strøm bør betale mer, sier Heidi Sørensen (SV).

- Både i private husholdninger og i industrien er forbruket for høyt. Men dette forslaget vil ikke fungere fordi husholdninger og landsdeler er så forskjellige, svarer Olje- og energiminister Einar Steensnæs.

Heidi Sørensen (SV)

Støttet kjøp av varmepumper

I Sverige forsøkte de i ti år å belønne folk som velger alternative energiløsninger. Mange svensker kjøpte for flere år siden en varmepumpe, som fungerer omvendt av et kjøleskap. En varmepumpe tredobler varmen, slik at en enhet strøm blir til tre enheter varme i huset.

Mange svensker omfavnet varmepumpa, siden myndighetene gav pengestøtte. Det ble kjøpt 16 000 varmepumper på ett år hos söta bror. Men i 1992 bestemte myndighetene seg for å fjerne tilskuddsordninga, og salget av de smarte pumpene gikk drastisk ned. Resultatet var at mange av de bedriftene som var involvert i varmepumpeprosjektet gikk konkurs.

Svenskene støttet kjøp av varmepumper. Nå gjør de det ikke lenger.
Det er grunnen til at Enova, som gir råd for hvordan man skal spare energi, ikke anbefaler slike tilskuddsordninger i Norge. De mener folk ikke er modne nok til å tenke alternativ strømsparing, og det kan ramme energispare-bransjen hardt.

Straff luksusbruken

I hyttelandsbyene i Hafjell og Kvitfjell varmer man opp bassengene sine, sørger for isfrie oppkjørsler med varmekabler i bakken, og en slik luksushytte bruker like mye strøm som to eneboliger tilsammen.

SV ønsker et trinn-system på strømregninga, som kan gjøre det litt mindre moro å bruke strøm slik som i Hafjell. Da vil du betale en fast pris for det som du forventer at du vil bruke, mens den strømmen du bruker i tillegg, blir veldig dyr.

- En slik strømpris vil få folk til å tenke seg om to ganger før de sløser med strøm, tror Heidi Sørensen.


 
Dagens kåseri
Her og Nå - hør siste sending
10 SISTE HER & NÅ
10 SISTE NYHETER
Copyright NRK © 2008  -  Telefon: 815 65 900  -  E-post: info@nrk.no