- Moss er jo blitt kjent som et sted der folk blir drept og alle drikker tresprit, sier redaktør Jan Tollefsen i Moss Avis. Mossingene er lei av negativ oppmerksomhet.
- Jeg blir jo hentet inn av TV hver gang noe trist skjer her. Dette er jo dessverre blitt stedet hvor folk blir drept og man drikker tresprit. Men vi håper jo dette skal snu, sier redaktør i Moss Avis, Jan Tollefsen.
Han har nærmest fått klippekort i TV2s frokost-TV på grunn av alt det fæle som har skjedd i byen i det siste.
 |
Mossingene er lei av å bare figurere under parolen "Trist som faen". |
Alt har gått galt
For alt har gått galt i år: Mobbesaken ved Grindvold skole, metanolsmuglinga, dørvaktdrapene, E6-problemer og white spirit i Imsdal-flasker har gjort at Moss virker "Trist som faen", som også er tittelen på den eneste boken byens store sønn Ari Behn har skrevet.
De mange negative sakene det siste året gjør mossingene triste til sinns. Byen deres kan ikke akkurat smykke seg med et godt rykte.
 |
Funn av white-spirit i noen flasker gjorde at Imsdal-fabrikken i Moss måtte tilbakekalle store mengder flasker. |
Forstad til Oslo
- Det at Moss nærmest er en forstad til Oslo, er noe av problemet, tror Jan Tollefsen.
Han mener at mange av hendelsene i Moss er tilfeldige og kunne ha skjedd hvor som helst.
Og bare elendighet er det ikke, mener han.
- Moss er en veldig hyggelig by. Det er stor innflytting hit, folk fra Oslo står i kø for å komme til oss. Ari Behn og Märtha har også satt et rosa lys på byen. Dessuten har vi forfatteren Jonny Halberg. Jeg tror at når sola kommer og det blir vår, så kommer humøret tilbake, sier Tollefsen.
 |
Märtha Louise og Ari Behn er et av få lyspunkter (eller lysfontener) for Moss nå for tiden. |
Er stolte av Moss
På gata i Moss kan folk godt forstå at byen har dårlig rykte nå. Men sjøl mener de at de har noe å være stolte av.
- Kinoen vår er bra. Men fotballaget har rykka ned, får Her og nå vite.