skilleBanner kroningsjubileet skille_slutt
Toppbanner Her & Nå 3_1_gif
Her er du: NRK.no > Programmer > Radioarkiv > Her & Nå
Her & Nå
Tlf. 7388 1400

 

Historisk valgseier

For første gang på flere tiår har Brasil fått en venstreorientert regjering.

Publisert 28.10.2002 16:28.
SE OGSÅ:
LYD OG VIDEO  Lyd Video
Hjelp | Mer lyd og video
Av Gunnar Hybertsen

Tusener av begeistrede Lula-tilhengere samlet seg i gatene i Rio de Janeiro da valgresultatet var klart. Den nyvalgte presidenten gratulerte velgerne med seieren. - Dette er håpets seier over frykten, sa Lula i sin første tale etter at valgseieren var et faktum.

En av da Silvas tilhengere synger og danser i Sao Paulos gater i går kveld. Foto:Rickey Rogers , Reuters

Proletar

Luiz Inacio Lula da Silva - blant brasilianere flest bare kjent som "Lula" - er en ekte proletar.

Han kommer fra en fattig familie i nordøst-Brasil. Som barn livnærte han seg med å selge peanøtter og pusse sko. Først ti år gammel lærte han å lese. Han fikk arbeid i metallindustrien og i 1975 ble han valgt til leder i det brasilianske metallarbeiderforbundet. En organisasjon som hadde vært en trofast støttespiller for landets borgerlige regjeringer ble under Lula en mektig uavhengig bevegelse.

I 1980 var han med og dannet Arbeiderpartiet - det første store sosialistpartiet i Brasils historie.

Tre ganger tidligere har han stilt til valg som president og tapt. Når han lyktes den fjerde gangen var det fordi han klarte å få tillit også i middelklassen. Det henger igjen sammen med at Arbeiderpartiet gradvis har byttet ut den revolusjonære retorikken med en mer pragmatisk, sosialdemokratisk, politikk.

- Valget i Brasil er et historisk vendepunkt, mener Berge Furre.

Historisk

Historiker og teolog Berge Furre har fulgt utviklingen i Brasil gjennom flere år - ikke minst har han vært opptatt av "Movimiento sen terra" - de jordløse arbeidernes bevegelse. For tiden oppholder han seg i den sørlige delen av landet. Han mener valget er et historisk vendepunkt.

- Det at venstresiden får regjeringsmakt etter mange tiår med borgerlig styre, er historisk, sier Furre. - Det er imidlertid for tidlig å si hva det er vendepunkt til. Det kan få store positive ringvirkninger, men det ligger en risiko i at det er så stort forventningspress til den nye regjeringen, sier han.

Vanskelig for Lula

Det er en vanskelig balansegang den nyvalgte presidenten tar fatt på: På den ene siden velgernes forventninger om kostnadskrevende sosiale refomer - på den andre siden Verdensbanken og Det internasjonale pengefondet - som krever en stram finanspolitikk.

- Lula går ikke til dekket bord. Hans parti, Arbeidernes parti, har ikke flertall i parlamentet, og landet har bunnløs gjeld. Forholdet til pengefondet og Verdensbanken er derfor avgjørende. Lolas folk satser nok på en reforhandling slik at gjeldsbetalinger kan utsettes for å få et visst pusterom, tror Furre.

Valget i Brasil kan få stor betydning for andre latinamerikanske land, mener Furre - ikke minst for det gjeldstyngede Argentina.

- En skal ikke se bort fra at pengefondet og internasjonale finanskretser kan være interessert i å komme Brasil i møte. Ingen er interessert i et økonomisk sammenbrukdd i Brasil, hevder Furre.



 
Dagens kåseri
Her og Nå - hør siste sending
10 SISTE HER & NÅ
10 SISTE NYHETER
Copyright NRK © 2008  -  Telefon: 815 65 900  -  E-post: info@nrk.no