Av
Ida Jevne
Trønderne har hatt landets beste sommer, med 65 sommerdøgn. I alle disse 65 dagene har temperaturen vært minst 20 varmegrader.
Og lørdag kveld lukta det fortsatt sommer i Trondheim. Den etterhvert så velkjente lukta fra engangs-griller lå tjukt over byen - og svetten rant selv om sola var på vei ned.
Høsten kom på søndag
Men søndag ettermiddag snudde det - og utpå kvelden måtte folk trekke på seg en ekstra genser - hvis de var ute, da:
- Jeg var nok en av dem som var hjemme og vaska klær og gulv. Det var egentlig litt deilig å få gjort det, sier Nina Steen Rosten, som er markedsjef i Trondheim Kino.
Fullt hus på kinoen
På jobben kunne Steen Rosten endelig juble. Søndag kveld strømma folk til kinoene for å se film. Trondheim Kino har nemlig slitt med besøket i hele sommer:
- Ei god helg for oss kommer det mer enn 10 000 mennesker for å se film, men bare i går var det over 7000 her. Og det er vi veldig fornøyde med etter en begredelig sommer, sier markedsjefen.
Skal bade helt til vinteren
Med gråvær ute, kan det være fint å bruke gode innesteder. På biblioteket fant vi pappa Jörg Konsendorf og dattera Eline. De satt sammen i en krok og leste bok. På bibliotekskafeen satt resten av gjengen, mamma Ingrid, som har venta på baby i den varme sommeren, og minstemann Edvard.
- Det kunne godt vært 10-15 grader mindre, synes jeg, sier Ingrid Bolstad Konsendorf, som likevel er glad at Eline og Edvard har fått bada så mye.
- Jeg skal bade helt til vinteren, sier Edvard.
Han har nemlig sett på TV at det går an, og har ikke tenkt på å gi seg med sommerbadinga. Men det blir fint med vinter på andre måter også.
- Vi har så masse akebrett, så jeg skal ake og kjøre rattkjelke og gå på ski og..., forteller Edvard ivrig.
Rundt 8 grader
For dem som stoler på meteorolog Børje Johannesen, kan det være smart å finne fram pleddet, høst-teen og ei god bok:
- Nå er høsten på vei, og i Trøndelag kan vi i helga få mye vind og temperaturer ned mot 8 grader.