Samleside: ENDRE LUND ERIKSEN |
Endre Lund Eriksen oversetter elegant barnets erfaringer til et voksent litterært språk, mener Knut Hoem.
Endre Lund Eriksen er født i Tromsø i 1977. Han debuterte i 2000 med skuespillet "Strandet i Paradis" og gikk deretter over til prosa med barneboken "Pitbull-Terje går amok". Eriksen har fått gode omtaler for psykologisk innsikt i barns verden.
Hva skjer i barnesinnet, når en far drar fra familien? Dette opptar Endre Lund Eriksen i hans nyeste bok "Ingen kan stoppe meg no".
- Det har skremt meg at barn er veldig svake, sier han.
Nå kommer Endre Lund Eriksen, mannen bak barneboksuksessen "Pitbull-Terje" går amok, med sin andre bok.
Lars Fiske får Kulturdepartementets premie for beste bildebok i 2002. Ni priser deles ut til barne- og ungdomsbøker - alle prisene går i år til menn.
Åsne Seierstad er blant de nominerte til Brageprisen 2002 med boken "Bokhandleren i Kabul". Hun skal konkurrere om prisen sammen med andre sterke kandidater.
Så er det klart: Endre Lund Eriksens debutbok "Pitbull-Terje går amok" blir film. Boken er allerede solgt til flere land.
Pass deg for Pitbull-Terje! Han har allerede slått til både i Danmark, Nederland og Tyskland. Men det er i bokform, vel å merke...
Født i Bodø 1977. Endre Lund Eriksen har skrevet hørespill til Radioteatret i NRK og debuterte med barneboken "Pitbull - Terje går amok" i 2001.
|