Chihiro og hekseneFamilien flytter fra det gamle hjemstedet, og ti år gamle Chihiro er alt annet enn fornøyd. Bedre blir det ikke når far kjører seg vill, og de ender opp utenfor en mystisk tunnel langt ute i skogen. Publisert 03.01.2003 18:42. På andre siden av tunnelen venter en tilsynelatende forlatt by... og en forbannelse! Foreldrene forvandles til griser, og Chihiro trollbindes og settes til å jobbe for den regjerende heksa Yubaba i hennes offentlige bad for gamle guder! Vil hun klare å bryte forbannelsen?
Den tegnede historien om Chihiro som må overvinne heksa i spøkelsesbyen er allerede blitt Japans største kassasuksess noensinne og en stor hit i Vesten. Filmen vant Gullbjørnen på årets Berlin-festival.
Regissøren:
Hayao Miyazaki ble født i Tokyo i 1941. Han avla eksamen i statsvitenskap og økonomi i 1963 ved det prestisjefylte Gakashuin-universitetet. I studenttiden ble han dypt interessert i litteratur for barn og animasjonsfilm. Han arbeidet seg opp gjennom hierarkiet i den japanske animasjonsindustrien og står i dag bak en ubrutt rekke av suksessrike tegnefilmer.
Lengde: 125 minutter.
|