"Salmer fra kjøkkenet" er lagt til 50-tallet, og tar utgangspunkt i en svensk undersøkelse av enslige menns kjøkkenrutiner.
Metoden er ambisiøs: De svenske forskerne satser på døgnkontinuerlig observasjon. Observatørene får ansvar for hver sin ungkar, og er innkvartert i hver sin lille runde campingvogn utenfor de respektive ungkarenes husstander. De kommer og går som de vil, og må under ingen omstendigheter snakkes til eller inkluderes i kjøkkenets gjøremål og rutiner.

"Salmer fra kjøkkenet" er Bent Hamers tredje spillefilm. Han debuterte i 1995 med Eggs, mens "En dag til i solen" kunne sees 1998. Hamer har også laget flere kortfilmer. Hans neste prosjekt er en film basert på Charles Bukowskis roman "Factotum".