Pavement - Slanted & Enchanted (Matador)
90-tallets kanskje beste album er ute i en deilig ny utgave med enorme mengder bonusdigg. De originale låtene fra S&E er fortsatt best, men resten er også kult. John Peel-sessions, uutgitte låter og "Watery, Domestic"-EPen blant annet. Fytterakkern så glad jeg egentlig er i denne plata. Hadde nesten glemt det, jeg.
Calexico - Feast of Wire (City Slang)
Mariachi møter amerikansk kåbbåj. Da blir'e fest. Låtene Joey Burns og John Convertino leverer denne gang, er av ypperste kvalitet, og den musikalske framførelsen er som vanlig superb. Dette er en plate å drømme seg bort til. For eksempel til en liten ørkenlandsby med en vakker brunette, et par skumle, møkkete revolvermenn, noen mexicanske, fordrukne hornblåsere, og den rolige, men tøffe gitarhelten!
Azure Ray - November (Saddle Creek)
Høsten og vinteren kan fortsette så lenge den bare vil med plater som dette her. Utrolig vakre melodier, skrevet og framført av to søte jenter som spiller i bandet til Conor "Bright Eyes" Oberst når de ikke holder på med dette. Dessverre altfor mange som pratet bort konserten deres på So What sist høst.
The Sea & Cake - One bedroom (Thrill Jockey)
Trivelig elektronisk post-pop, med flinke folk fra blant andre Tortoise.
Kanskje ikke like viktig som enkelte musikkjournalister skal ha det til, kanskje heller ikke like bra, men for all del - en riktig trivelig plate. Varm og melodisk.
Sage Francis - Personal Journals (Anticon)
Ikke helt ny denne, men ikke dårligere av den grunn. Sage Francis leverer deilig undergrunnshiphop med spennende produksjoner og fete tekstlinjer som "I spread my love like the legs of a crack whore" Mørkt, men funky fra et av de mest oppegående og nyskapende hiphop-selskapene nå.