skilleToppbanner: Store studio denne ukaskilleStemmer fra arkivetskille_slutt
Store Studio 3_1_banner
Her er du: NRK.no > Programmer > TV-arkiv > Store Studio
er nettredaktør.
Adr. Store Studio
RT32, 0340 Oslo
Tel 2304 2458
Tips oss:
Kom og se på oss:
Tel 2304 2166

 

Briskeby-floppen?

VG vil klemme livskrafta ut av Idol-Kurt, Dagbladet har hamra løs på Morten Abel og Dagsavisens sivile musikkpoliti ønsker å erklære Briskeby døde og maktesløse. Store Studio er indignert over knuse-kampanjer mot artister som faktisk selger til gull.

Publisert 13.11.2003 12:37. Oppdatert 17.11.2003 13:08.
SE OGSÅ:
ALT OM:
Av Anne Lindmo

Delta i debatten!


Hvis noen spør hva du syns om Briskeby-floppen (og det gjør faktisk vi), kan du si at du er grunnleggende skeptisk til premissene i det spørsmålet. Det høres litt tøft ut å si, og dessuten er det ganske smart.

Hybris fra Morten Abel. Ikke bra. Foto: Scanpix.

Sivilt musikkpoliti

Greia er at ideen om Briskebys albumflopp først og fremst er skapt av det sivile musikkpolitiet i Dagsavisens musikkredaksjon. Du kjenner dem lett igjen på gamle herrefrakker, svarte jeans, langt fremskredent hårtap, en sterk kjærlighet til musikken og en dyptfølt angst for kommersen.

Alle musikkredaksjoner med respekt for seg selv (og med ønske om ærefrykt fra alle andre) har til enhver tid en artist de gjør alt de kan for å erklære død og talentløs.

Hybris? Fydda!

I hele høst har VG forsøkt å klemme livskrafta ut av Idol-Kurt ved å skrive om sviktende publikumsoppslutning på turneen hans. Det kan virke som Dagbladet har valgt Morten Abel som sitt neste offer. De startet steininga på tirsdag, da de skrev en ordentlig guffen og smålig artikkel om at Morten Abel aldri kan lykkes i utlandet fordi han er for gammel.

Nok et bevis på at man som norsk artist aldri, og da mener vi ALDRI, må si at man har lyst til å lanseres internasjonalt. Den slags hybris blir man straffa for til sin dødsdag.

Og Dagsavisen maser altså om igjen og om igjen om at Lise Karlsnes og gutta hennes er årets pop-fiasko. I mellomtiden har skiva deres solgt til gull. 4. november kunne Dagbladet notere 25 500 solgte eksemplarer av "Tonight, Captain?".

LENKER
Abel kan glemme utlandet Dagbladet 11.11.03
Store tap i Briskebys kjølvann Dagsavisen 07.11.03
Usolgt Briskeby Dagsavisen 10.11.03
Lindmos virkelighet Geir Rakvaag har svart i Dagsavisen 17. november 2003
Siste saker:
Flere saker: ALT OM ANNE HAR ORDET

 
SENDETID
Mandager
kl 23.10 på NRK1.
Reprise tirsdager
kl 20.05 på NRK2.
Debatt:
FOTOALBUM
10 SISTE STORE STUDIO
Copyright NRK © 2008  -  Telefon: 815 65 900  -  E-post: info@nrk.no