Bearbeidet av
Helge Helgheim
Hør salmene
Ved å klikke på en av linkene til høyre kan du høre salmeprogrammene de siste ukene. Her slipper du å registrere deg. Du kan høre program på PC-en din. Avspilleren blir automatisk lastet ned.
OBS!
Salmene går ut
søndag 17. september
pga valget i Sverige
Nestekjærlighet
Kjærlighet - et svulstig ord. Hva med nestekjærlighet? Det kommer nærmere og har kanskje større utfordring i seg. Det handler om å være medmenneske, vise omsorg eller barmhjertighet. Her er det snakk om kjærlighet i praksis, ikke et stort og svulstig ord, men praktisk handling. Har vi noe å hente i salmeskatten?
”Salmer til alle tider” starter med litt av et livsmotto: ”Å leva det er å elska” skrevet av Anders Vassbotn og Per Steenberg. Men så lett er det ikke. Det viser fortellingen av den barmhjertige samaritan. Det var noen som gikk forbi. Som ikke ville se. Som ikke brydde seg.

Kanskje det er denne bibelfortellingen som inspirerte Bjørn Eidsvåg i sangen ”Se i nåde til oss” der han skriver ”Vi snudde oss bort og så en annen vei.” Derfor er det ikke så dumt å be sammen med Sølvi Hopland i sangen ”Herre, gje meg dine auge.”
Nestekjærlighet. Det handler om å se og våge gjøre noe. Når store katastrofer rammer kan vi nesten ikke unngå å se. Den store sunami-katastrofen gjorde sterkt inntrykk og vi fikk virkelig se nestekjærlighet i praksis.

Under sørgegudstjenesten i Oslo Domkirke sang en fullsatt kirke Svein Ellingsens salme ”Vi rekker våre hender frem”.
Men kanskje er det først og fremst i hverdagen, i det nære, de største utfordringene ligger. Lina Sandell utfordrer oss til å gjøre det lille vi kan. Det lille er ofte det store. Ja, nestekjærlighet er kan hende så enkelt som å ha en hånd å holde i. Si noen varme og gode ord. Trøste. Derfor synger Sondre Bratland (til høyre) ”Gje meg handa di”.
Min Salme

Denne søndagen er det domprost i Tromsø, Herborg Finnset Heiene( (til venstre) som velger seg sin favorittsalme. Salmen er bare 2 år gammel skrevet av salmedikteren Trond Hellemo, og salmen heter ”Fortiden er omme”.
«Salmen har vært med meg siden pinsen 2004, og det er nesten unødvendig å si noe om hvorfor tekst og melodi grep meg. Tid og anledning var med på å gjøre dette til en sterk opplevelse.
Den mektige Kabelvåg-kirka, Lofotkatedralen fylt til trengsel på pinsedag, sangere, kor og orkester og deltakere fra alle hjørner av landsdelen, fra Varanger til Helgeland, samlet til fest. Så fikk vi toge ut av kirken med denne sangen i ørene og hjertene: "Hver en stund, hvert øyeblikk står vi i Guds nåde."
Denne salmen er en del av en messe skrevet til 200-årsmarkeringen av at Hålogaland Bispedømme ble opprettet i 1804. Den er utgangssalmen fra Jubelmessa, som ble laget til jubileet. Første gang den ble framført var under jubileumsmarkeringa i Kabelvåg pinsen 2004, og seinere samme år i Vadsø, Tromsø og Bodø.
Trond Hellemo fikk seinere dette året Blix-prisen, som er en minnepris etter Emma og Elias Blix, for sine salmer og tekster til bruk i kirkelige sammenhenger. Prisen blir hvert år gitt til en nordnorsk forfatter som skriver på nynorsk eller nordnorsk dialekt.”
Det finnes ikke innspilling av salmen, men salmen blir å høre i fjernsynet, NRKS, søndag 1. oktober kl. 17.30, i programmet ”Åpen himmel.” Vi har klippet ut salmen fra dette programmet og lar deg få høre den i ”Salmer til alle tider.”
Forrige salmenøtt

Svaret på salmenøtta sist uke finner vi i Svein Ellingsens salme ”Vi rekker våre hender frem”.
Vinnere av salmekruset ble:
Hallgjerd Sørensen fra Vengsøy, Asbjørg Ormberg fra Jostedal og Oddbjørg Rimstad Evans fra Jøsenfjorden.
Ny salmenøtt
Fra hvilken salme er strofen ”Hele vårt liv skulle tjene andre til nytte og gavn” hentet?
Denne gangen får du god tid til å løse salmenøtta. ”Salmer til alle tider” går ut søndag 17. september pga av at NRK P1 sender fra Riksdagsvalget i Sverige den kvelden. Vi er derfor ikke tilbake før søndag 24. september.
Frist for svare denne gang blir onsdag 20. september, og send gjerne inn ditt forslag ved å klikke
her. Du kan selvsagt også bruke vanlig post, og da er adressen:
Salmer til alle tider,
NRK P1,
7005 Trondheim.