p1 Andakten 3_1
Her er du: NRK.no > Programmer > Radio > Andakten Sist oppdatert 13:17
 

Vanskelig å forstå

Det kan være mange grunner til at bare de færreste leser i den bibelen de eier. Grunnene kan være gode også. En jeg har hørt flere nevne, er at Bibelen er så vanskelig å forstå. Det kan jeg godt skjønne, sier Knut Grønvik.

Publisert 25.01.2005 05:00.
LYD OG VIDEO  Lyd Video
Hjelp | Mer lyd og video
ALT OM:

Teksten er hentet fra Hebr. 4, 12-14.

De aller fleste nordmenn har en bibel. Noen har til og med flere – i ulike utgaver og oversettelser. Men folk flest har i alle fall én.

Hvor har du din? Jeg vet om folk som har Bibelen sin liggende på kjøkkenbordet. Den blir kanskje litt flekkete av det, men det gjør ingen ting. Det viktigste for dem er å få med seg noen ord fra Gud som åndelig føde sammen med frokostblandingen.

Andre har Bibelen på nattbordet. De synes det er godt å lese litt i den før de legger seg til å sove. Eller før de står opp. En venn av meg leser alltid et lite avsnitt fra Guds ord før han hiver dyna av seg om morgenen.

Mange har Bibelen et sted i stua. Hos noen jeg kjenner, ligger Bøkenes bok på et lite bord ved siden av sofaen, sammen med en andaktsbok, aviser og andre bøker de leser for tiden. Noen ord fra Bibelen hører med blant alle ordene de leser i løpet av en dag.

De fleste har nok likevel satt sin bibel et sted i bokhylla, på en hedersplass eller litt mer beskjedent plassert, alt etter hvilket forhold de har til denne helt spesielle boka – og den Gud den handler om. Enkelte henter Bibelen ut av hylla ved spesielt høytidelige anledninger, eller når det er noe alvorlig som står på i livet deres, i familien eller samfunnet. Men flertallet tar den praktisk talt aldri fram.

Det kan være mange grunner til at bare de færreste leser i den bibelen de eier. Grunnene kan være gode også. En jeg har hørt flere nevne, er at Bibelen er så vanskelig å forstå. Det kan jeg godt skjønne. Det er mye i Bibelen som ikke er så lett tilgjengelig og som man kan trenge litt hjelp med.

Samtidig er det mange som opplever det motsatte. Det er ikke sikkert de heller forstår alt de leser. Til gjengjeld føler de at Bibelen forstår dem. Det er nesten som om Bibelen leser leseren, og ikke omvendt. Bibelordene trøster når leseren er trist. Ord i Bibelen gir håp til folk som er motløse. Noe de leser i Guds ord kaster lys over livet deres og viser vei når vanskelige valg må tas.

Mange opplever Bibelen slik. De leser. Og mens de leser, taler Gud til dem gjennom bibelordene. De merker noe av det som er beskrevet i dagens bibeltekst fra Hebreerbrevet. Der leser vi at «Guds ord er levende og virkekraftig og skarpere enn noe tveegget sverd. Det trenger igjennom til det kløver marg og ben, og dømmer hjertets tanker og planer.»

Guds ord er levende og virkekraftig. Det skaper stadig noe nytt og godt i oss som leser det. Men noen ganger gjør det vondt også. For ordene i Bibelen har samtidig evnen til å avsløre våre tvilsomme motiver og sette navn på slikt vi helst vil skjule og ikke være ved. Sånt kan være ganske smertefullt. Det er godt å bli sett, men vondt å bli gjennomskuet, som noen har sagt.

Kanskje er dette også en av grunnene til at mange lar Bibelen stå i hylla. De aner at den vil lese dem litt for godt. Samtidig kan det være nettopp det vi trenger. Noe som kan trenge igjennom vårt selvbedrag og gjøre oss litt sannere. Hvorfor ikke la dette bli dagen da du tar Bibelen fram – og leser for å bli lest.

Vil du skrive e-post til Knut Grønvik, kan du gjøre det her.

* * * *

Vi hører Sondre Bratland synge salmen ”Kilden”.


Siste saker:

SISTE ANDAKTER

Flere andakter (arkiv fra 2001 fram til i dag)

 

Nettradio

Morgenandakt i opptak

10 SISTE ANDAKTER
Flere andakter
Copyright NRK © 2008  -  Telefon: 815 65 900  -  E-post: info@nrk.no