Dagens tekst finner vi i 5.Mos 10:12-14:
”Og nå, Israel, hva krever Herren din Gud av deg? At du skal frykte Herren din Gud, så du går på alle hans veier og elsker og tjener Herren din Gud av hele ditt hjerte og hele din sjel, og at du skal holde Herrens bud og forksrifter som jeg gir deg i dag, for at det kan gå deg vel. Se, himmelen, den høye himmel, og jorden og alt som er på den, tilhører Herren din Gud.”
Slik lyder Herrens ord.
Her har vi et kjempeproblem! Problemet er at det Gud krever av oss, har vi ingen sjanse til å oppfylle…
Guds krav var at vi skulle elske og tjene ham av hele vårt hjerte og vår sjel, og at vi skulle holde alle Herrens bud og forskrifter.
Problemet er at ”det finnes ikke en som er forstandig, ikke en som søker Gud. Alle er kommet på avveier, alle er fordervet, det finnes ikke en som gjør det gode, ikke en eneste,” slik Rom 3:11-12 sier.
Men Gud har likevel oppnådd noe ved å stille et slikt krav. Han har oppnådd at ”hver munn må tie og hele verden står skyldig for Gud.”
Dermed var det klart at mennesket ikke kunne frelse seg selv, og heller ikke leve et liv som behager Gud i sin egen kraft. Dermed kunne Gud komme med sin løsning.
Gud hadde nemlig en løsning på vårt kjempeproblem! Den løsningen var Hans egen Sønn. Ved å sende Sin Sønn kunne Han oppfylle kravet i vårt sted, og åpne muligheten for at mennesker virkelig av hjertet kunne elske og tjene Herren, ja av hele sin makt og hele sin sjel.
Dette er selve evangeliets kjerne. Nettopp fordi vi ikke strakk til, måtte Jesus komme. ”Det som var umulig for loven, fordi den var maktesløs på grunn av menneskets onde natur, det gjorde Gud. For syndens skyld sendte han sin egen Sønn…”(Rom 8:3)
Jesus kom og oppfylte kravet for oss, det var derfor han ropte: ”Det er fullbrakt.”
Gud opprettet en ny vei til Seg Selv. Nå gjelder ikke gjerningenes vei,
”i vår tid ville han vise sin rettferdighet, både at han selv er rettferdig, og at han erklærer den rettferdig som tror på Jesus.”
Det store problemet er nå fjernet, synden er sonet. Nå er det ikke lenger et spørsmål om synden, det er et spørsmål om Sønnen! ”Alle dem som tok imot Ham, ga Han retten til å bli Guds barn.”
Det åpner veien for et under til: Ved at han flytter inn i oss, og lever sitt liv i oss, blir det plutselig mulig å leve det lviet vår tekst taler om. Som en troende får vi oppleve at ”Guds kjærlighet er utøst i vårt hjerte ved Den Hellige Ånd som er oss gitt.” Dermed kan vi uten egne gjerninger få oppleve at vi virkelig elsker Herren av hele vårt hjerte, og tjener ham av all vår makt. Det skjer ikke ved vår egen styrke, det skjer ved at Han virker i oss både å ville og å virke til hans velbehag. Dermed er sirkelen sluttet! Det umulige har blitt mulig – det er nåde over nåde!
Vil du skrive e-post til Åge Åleskjær, kan du gjøre det her