Opp gjennom tidene har stadig nye makthavere forsøkt å stanse Jesus-begeistringen. De har slått brutalt ned på de kristne, og det skjer fremdeles, mange steder i verden, men Jesus-troen greier ingen å knuse, sier Knut Grønvik.
Hva er det med Jesus? Hva er det som gjør at folk flokker seg rundt ham? Ikke bare da. Men nå. Det som begynte med noen fiskere ved Gennesaretsjøen er blitt en verdensvid bevegelse på tvers av nasjoner, kulturer og samfunnslag. 2 milliarder mennesker på kloden er i dag døpt i en kristen kirke. Og hver dag øker tallet.
Hva er det med Jesus? Hyttefolk på Sjusjøen står hvert år grytidlig opp første påskedag og gir seg ut i fjellet for å feire Jesu oppstandelse ved soloppgang. Og de er slett ikke de eneste som samles til lovsang og takk påskemorgen. Verken her i landet eller andre steder i verden. Og påskedag er bare en av de dagene i året da kirker over hele verden fylles av folk som er begeistret for Jesus.
Og stadig oppstår det nye samlingssteder. I Papua Ny Guinea lever det lille, nokså isolerte umanakaina-folket. Det er bare noen få år siden de fikk Det nye testamente på sitt eget språk. Nå møtes mennesker som før lå i blodig strid med hverandre, for å lese i evangeliene og bli kjent med ham som kom for å skape fred.
Eller ta for eksempel Kina. De senere årene har et et økende antall intellektuelle rettet oppmerksomheten mot Jesus og den kristne tro. Ved kinesiske universiteter kan man nå faktisk studere kristendom, og studenter samles i private grupper for å finne ut mer. Folk som har vært flasket opp med kommunisme og ateisme, søker Jesus. Og dette kommer i tillegg til en eventyrlig veksten av kristne menigheter i Kina de siste femti årene, til tross for myndighetenes forbud og forfølgelser.
Hva er det med Jesus? Hva er det som gjør at mennesker våger livet for å følge ham? Opp gjennom tidene har stadig nye makthavere forsøkt å stanse Jesus-begeistringen. De har slått brutalt ned på de kristne, og det skjer fremdeles, mange steder i verden. De siste hundre år har forfølgelsene vært mer omfattende enn noen sinne. Men de lykkes ikke. Det nytter ikke.
Det nytter like lite som det nyttet den gangen det hele begynte. «Der ser dere,» sa fariseerne til hverandre, «Ingen ting nytter. All verden renner etter ham.»
Akkurat da var folk ivrige etter å møte Jesus fordi han nettopp hadde vakt Lasarus opp fra de døde. Dermed hadde han vakt håpet til live hos folk flest. Lasarus døde igjen, han også, slik vi alle gjør. Men håpet dør ikke. Håpet brer seg der mennesker hører om Jesus. I våre dager, mer enn noen gang.
Jesus gir oss håp. Stadig nye mennesker kan fortelle om hvordan livet ble forandret til det bedre da de møtte ham. Ikke slik at alle plager forsvinner og all smerte tas bort. Men de merker at han gir mot og kraft til å møte livets vanskeligheter. Han gir mening i det meningsløse. Og ikke minst: Han gir håp om evig liv. Om en mening langt ut over vår korte tid på jorda.
Flere og flere oppdager det. «All verden renner etter ham,» som hans motstandere sa det, sånn passe oppgitt. Hva er det med Jesus?
Vil du skrive e-post til Knut Grønvik, kan du gjøre det her.