p1 Andakten 3_1
Her er du: NRK.no > Programmer > Radio > Andakten Sist oppdatert 13:17
 

Asbjørn Kvalbein: Egne meninger best

Noen tenker stort om seg selv og sin status for Gud. De skal avvises. De som ikke har noe annet å komme med enn et ydmykt hjerte som ber om nåde, blir tilgitt, sier Asbjørn Kvalbein.

Publisert 19.03.2003 06:00. Oppdatert 04.04.2003 11:57.
LYD OG VIDEO  Lyd Video
Hjelp | Mer lyd og video
ALT OM:

Noen syns det er forfriskende med en debatt om religion, og spesielt om kristendom. Andre vil av prinsipp ikke diskutere religiøse spørsmål. Slik har det alltid vært.

Mens Jesus var på vei til Jerusalem en gang, dro han gjennom byer og landsbyer og underviste. Da var det en som hadde lyst på en diskusjon. Spørsmålet han reiste, lød slik: "Herre, er det få som blir frelst?" Han hadde vel likt å få svaret: "Ja, du kan skjønne det er mange som blir frelst, ja, faktisk nesten alle."

Men Jesus lot seg ikke bevege til en diskusjon om statistikk. Han er ikke opptatt av å tilfredsstille vår nysgjerrighet. Han gjorde spørsmålet personlig og rettet svaret innover mot ham som spurte: "Strid, du, for å komme inn gjennom den trange dør!" sa Jesus. Det er lett å bli opptatt av alle andre. Men hvordan står det til med meg selv? Jesus fortsatte: "Mange, sier jeg dere, skal søke å komme inn og ikke være i stand til det. Når husbonden har reist seg og stengt døren, begynner dere å stå utenfor og banke på døren, og si: Herre, lukk opp for oss! Og han skal svare og si til dere: Jeg vet ikke hvor dere er fra. Da begynner dere å si: Vi åt og drakk for dine øyne, og du lærte på våre gater."

Med andre ord: "Vi har stått deg så nær her i livet, Jesus. Vi har lært om deg og hørt om deg." Jesus fortsatte sin sammenligning og sa: "Men han skal svare: Jeg sier dere: Jeg vet ikke hvor dere er fra. Gå bort fra meg, alle dere som gjorde urett. Dere skal gråte og skjære tenner, når dere får se Abraham og Isak og Jakob og alle profetene i Guds rike, mens dere selv er kastet utenfor. Og de skal komme fra øst og vest og fra nord og sør og sitte til bords i Guds rike. Og se, noen av de siste skal bli de første, og noen av de første skal bli de siste!"

Dette er et av de mest alvorsfylte ordene Jesus har uttalt. Å bare være opptatt av de andre hjelper meg ikke til å komme i et rett forhold til Jesus. Jeg må derfor sette alt inn på selv å komme med!

Jesus taler om at de som gjør urett, skal bli bortvist. Hva mener han da? Han mener ikke at de som er syndere, skal avvises. Han mener at de som synes det er unødvendig at de vender om til Gud og bekjenner sine synder, at det er de som gjør urett. Noen av de første skal bli de siste, sier Jesus. Noen som tenker stort om seg selv og sin status for Gud, skal avvises. De som ikke har noe annet å komme med enn et ydmykt hjerte som ber om nåde. De siste skal bli de første," sier Jesus.

Noen vil ikke forlate sine egne meninger om hva kristendom er, de vil ikke lære det av Jesus. Slike har Kristus i munnen, men i hjertet er det noe som er viktigere for dem.

Den som ber om nåde hos Kristus, har alt som skal til for å bli frelst.

Vil du skrive e-post til Asbjørn Kvalbein, kan du gjøre det her.


Siste saker:

SISTE ANDAKTER

Flere andakter (arkiv fra 2001 fram til i dag)

 

Nettradio

Morgenandakt i opptak

10 SISTE ANDAKTER
Flere andakter
Copyright NRK © 2008  -  Telefon: 815 65 900  -  E-post: info@nrk.no