Radioandakten i NRK fredag 8. november
Teksten står i Johs. Åp. 21, 5-7.
Det er de som tror at Norges største rikdom er olje. Det er ikke sant – det er vann! Rent livgivende vann! Grunnen til at Nordsjøoljen får oppmerksomhet fremfor vannet, er prisen, inntekten, oljefondet, oppspart sikkerhet.
Mens vannet er gratis. Og naturen og klimaet vårt forvalter det for oss – gratis! Derfor glemmer vi verdien og tar den for gitt! Og blir bare minnet om det en og annen tørkesommer. Med irritasjon over vanningsrestriksjoner og frykt for nytt prishopp på strøm.
Ellers får vi vannet for intet! Og vi gleder oss over det.
Apostelen Johannes – som skrev ned sine syner og visjoner i bibelens siste bok, levde i en helt annen virkelighet.
I Midt-Østen er vannet ingen selvfølge. Rent, livgivende vann var en velsignelse. Og ingen var i tvil om verdien, nødvendigheten og virkningen av vannet for livets eksistens.
Og når Johannes skal skrive om det nye livet som Jesus formidler faller billedspråket naturlig: ”Se, jeg gjør alle ting nye” hører han Gud si – Også: ”Jeg er Alfa og Omega, begynnelsen og enden. Den som tørster vil jeg la drikke av kilden med livets vann for intet.”
Og nå legger vi alle våre fysiske erfaringer med vann og liv over til vårt åndelige liv. Det liv Jesus har brakt oss fra Gud. Og spør etter livskildevannet. Gudskilden! Hvor er den – og hvordan får vi den?
Du får den gjennom den tro som Jesus har gitt deg!
”Troen er som en tom skål som Gud legger sine gaver i”. Sa den danske Biskop Geil i en av sine prekener. Og denne skålen har alle døpte fått.
Et fantastisk billede. For slik arbeider Gud med oss. Gir oss redskapet. Gir oss tilgang til gavene, vannkilden. Og så er det bare å la vannet renne i trosskålen! Med sin rensende, tørststillende, livgivende kraft. Som gir meg nærhet med Gud og hans rike!
Jeg føler det ikke slik. Sier noen. Jeg kjenner ingen fornyelse i Kristus! Det hender noen tror det lønner seg å fylle skålen med gode gjerninger, eller fromhet eller ydmykhet. Det skader ikke at Gud får se litt av mine gode sider når han skal gi meg av sitt?
Men – hvordan kan skålen fylles med gavene fra Gud når den på forhånd er full? Kanskje noen fyller trosskålen med spørsmål og tvil? Eller bitterhet og bekymringer? Det må jo være viktig for Gud å se hva jeg må slite med? Men – hvordan kan han fylle en skål som er full?
Nei – tøm det ut! Og klarer du ikke å bli kvitt alt dette på egenhånd gjennom bønn og bot, søk hjelp. Gå til skrifte og bli ferdig med det. Og rekk så skålen frem der vannet flyter og Gudsordet forkynnes – og opplev hva Gud gir deg – Jesus. Barnet som brakte Gudskilden frem på jord. Mannen som ga kjærlighetskilden til menneskene.
Også kan du løfte trosskålen til munnen din og kjenne deg elsket og renset til selv å elske, kjenne deg tilgitt og utørst så du selv kan tilgi, kjenne deg frelst til nytt liv og i stand til å leve!
Vil du skrive e-post til Olav Dag Hauge, kan du gjøre det her.