Det skjedde i de dager - lørdag 6. juli
Det er fortellingen om sauen som roter seg bort og blir båret hjem, - et bilde på menneskene og Jesu gjerning. Det spesielle er at gjeteren gir livet sitt for "sauene", sier Anfin Skaaheim.
Det er sommer i sør, og mange samles til stevne. De kommer igjen år etter år til Normisjons sommersamling i Grimstad, sier generalsekretær Anfin Skaaheim.
Han er gjest i "Det skjedde i de dager", og han og Helge Gudmundsen tar utgangspunkt i Jesus-fortellingen om "Den gode hyrde". Det er Jesus som er hyrden - eller gjeteren - som passer på sauene. Han gir sitt liv for sin "hjord". Noen mente at Jesus var gal som kunne si noe sånt.
Anfin Skaaheim har selv studert og skrevet om det apostelen Johannes har fortalt. I denne teksten presenterer Jesus seg selv og sitt oppdrag. Jesus svikter ikke, men går inn i den opgaven som var tenkt nettopp for ham, sier Skaaheim.
Bilde om sauen som roter seg bort og blir båret hjem, - det er fortellingen om menneskene og Jesu gjerning. Det spesielle er at denne gjeteren gir livet sitt for "sauene".
Det er uvanlig. Gjennom denne fortellingen peker Jesus på sin oppgave: Å gi sitt liv og stå opp igjen.
Han kjenner sine og hans venner kjenner ham. Jesus har et personlig forhold til sine "barn" og bryr seg om dem.
Dette er et budskap som får blandet mottakelse i dag. Barn snakker om at Jesus passer på dem. Voksne har større problemer med å ta imot og forstå at dette er en gjerning som gjelder for dem. Disiplene på Jesu tid hadde også vanskelig med å forstå Jesus egentlige gjerning.
Som generalsekretær er Anfin Skaaheim også en slags hyrde. Det er et ansvar, men samtidig et befriende ansvar. Jeg står i oppgaven i kraft av det Jesus har gjort, og jeg er dermed samtidig en av Jesu "sauer". Min oppgave er å sørge for at andre også hører "overhyrdens" røst. For det er nemlig Jesus det hele dreier seg om.
Jeg har alltid en å gå til. En som ser meg og som er i stand til å ta vare på meg, sier Anfin Skaaheim.
Teksten skrevet for nett av Helge Helgheim.