Radioandakten i NRK fredag 10. mai
Teksten er hentet fra Joh. 16, 5-11.
Hvor ble det av Jesus? Ingen har fylt vår historie mer enn han. Ingen har gitt sterkere impulser til de siste to tusen års tro, kultur og tanke.
Helt på slutten av sitt liv sa han: ”Nå går jeg til ham som har sendt meg, men ingen av dere spør: ”Hvor går du hen?”…”
Et merkelig utsagn.
Han svarer jo selv. Jeg går til ham som har sendt meg, sa han. Hva er dette? En lek med ord, en merkelig talemåte for spesielt innvidde?
Jeg tror ikke det. Jeg tror dette er nok en påminnelse om hvem Jesus egentlig er. Han er den som viser oss Gud.
Enhver som vil vite mer om den allmektige, skapende Gud – kan se på Jesus.
Den som tror at Gud er en fjern, ubestemmelig makt, – kan lytte til det Jesus sa, og merke seg det han gjorde.
I Jesu ord og liv tegnes bildet av Gud opp for oss. Bildet av en Gud som ikke gjør forskjell på folk, og som stanser der andre haster forbi.
En Gud som ikke lar seg binde av regler og forskrifter – om de er aldri så mye vedtatt av et mektig presteskap. En Gud som igjen og igjen bøyer seg ned. Det er det Gudsbilde Jesus gir oss.
Hvor finner vi ham dag? Disiplene lot være å spørre.
Det er kanskje ikke så rart. Det er et krevende spørsmål.
I alle fall for den som vil være en etterfølger. Hvor går du hen, Jesus?
Går du fremdeles der de fleste av oss skygger unna? Stanser du fremdeles der vi andre helst setter opp farten? Er du ennå i dårlig selskap?
Hvorfor er det så vanskelig å se Jesus i dag, var spørsmålet fra en elev til sin gamle lærde rabbi: Han svarte:
Fordi så få er villig til å bøye seg så dypt at de ser ham.
Vil du skrive e-post til Dag Nordbø, kan du gjøre det her.