- Brevik har sin egen idylliske sjarm, mener NRKs reiseguru Jens A. Riisnæs.
Byen er også kandidat til Årets sommerby 2004, som kåres i Reiseradioen og Sommeråpent i løpet av sommeren.
av
Ulrik Rongved Amundsen
Seilskutebyen
Selv om Brevik bare fikk være med i kåringen av Norges sommerby med et nødskrik, etter at kommunestyret i aller siste liten, og ved ekstraordinært vedtak, erklærte stedet en by ved, er stedet langt fra historieløst. Tvert imot var Brevik erklært kjøpstad allerede i 1845, og har tradisjon som viktig
 |
Kan bli sommerby: Breviks kandidatur støttes av det lokale næringslivet |
havn tilbake til sjøfartshelten Cort Adeler på 1600-tallet.
Overkjørt og forbikjørt
Siden 1962, da det ble bygget bro forbi Brevik, har imidlertid Brevik blitt noe mindre synlig.
- Jeg kommer fra Drammen, sier Jens A. Riisnæs, så jeg vet hvordan det er når en by blir forbikjørt. Men Brevik har lidd en verre skjebne - den har blitt overkjørt.
 |
Idyllisk sjarm: I Brevik er den gamle bebyggelsen bevart |
At turistene bare har sett Brevik i fugleperspektiv de siste tiårene - og etter åpningen av den nye broen for to år siden knapt i det hele tatt - har latt Brevik by igjen i noe av en bakevje i forhold til nabo og storebror Porsgrunn. Men dette har også positive sider.
- Fordi det ikke har vært penger til å modernisere, forklarer Riisnæs, er bygningsmassen i Brevik stort sett intakt.
Dermed er Brevik et besøk verd, bare for å gå rundt i de trange gatene og se på trehusbebyggelsen.
- Ta bena fatt, oppfordrer Riisnæs, og se de praktfule trebygningene. Eller ta turen ut i øyriket, og bad til sola går ned.