Velg språk

Hva mener partiene?

Hvilke flyktninger skal vi ta imot?

I 2025 tar Norge imot 500 av de 5000 overføringsflyktningene (kvoteflyktninger) FN har bedt oss om å ta imot. I tillegg vil det trolig komme rundt 18.000 asylsøkere, der 12.000 av dem er ukrainere.

Noen mener at vi må ta imot flere overføringsflyktninger. Andre mener det må strammes kraftig inn, særlig på asylfeltet.

Dette er løsningen:

Illustrasjon av en megafon

Du har ikke valgt noen partier ennå

Velg ett eller flere partier for å se hva de mener

Valget er 8. september 2025

Alle norske statsborgere som fyller 18 år i 2025 har stemmerett.

Du kan stemme på valgdagen eller på forhånd. På valgdagen må du stemme i kommunen du er folkeregistrert i.

Dersom du skal forhåndsstemme kan du gjøre det i hvilken som helst kommune fra 11. august til 5. september. Les mer om forhåndsstemming på valg.no.

Du kan også tidligstemme hvis du trenger å avgi stemme før forhåndsstemmingen starter, for eksempel om du bor i utlandet. Les mer på valg.no.

Hvilket parti skal du stemme på?

Kilder

Fakta brukt i Partiguiden er hentet fra Store norske leksikon, Statistisk sentralbyrå, Skatteetaten, Folkehelseinstituttet, Utlendingsdirektoratet, Helsedirektoratet, regjeringen.no og Tidsskrift for den norske legeforeningen.

Les mer om hvordan vi har laget Partiguiden