Det brant i radiohuset på NRK Marienlyst i går. Noen hevder Satan hadde en finger med i spillet, andre har antydet at Are og Odin sang det hele i gang.
Mandag 30. august var det premiere for gullrekka på P3. «Kyrre» var først ute, deretter kom «Et Norge i Krig», før «Are og Odin» hilste sine mange trofaste lyttere velkommen til ny sesong.
For anledningen hadde duoen laget en ny versjon av sin sommerhit «Klapp Klapp», der verset gikk som følger - og legg spesielt merke til siste linje:
«Her e endelig tida på året
da alt atter bli sånn som før
Etter sommern kjæm gutan tebake
på radion og gjør det dæm gjør
Kveitan dæm høre og smile
og gutan dæm flire sæ yr
Are og Odin dæm rule så gæli
at radio'n tar fyr».
Like etterpå ble det stille - i alle kanaler! Det brant i strømforsyningen i radiohuset og NRK lå plutselig nede for telling.
 |
Are er i sjokk over skjebnens spill [Foto: Vilde Batzer, NRK] |
Da Are og Odin atter fikk kontakt med omverdenen, var de så ute av seg at de ikke tenkte på sin egen sang i det hele tatt. De holdt det gående en ekstra time for å gi det norske folk informasjon om brannen og holde kanalen i gang.
Observant lytter
Men en epost i fra lytter Espen Tuveng tirsdag morgen fikk hårene til å reise seg på kroppen:
«Hei! 5 minutter ut i «brannsendinga» i går, ble Klapp Klapp sunget i en høst-versjon: «Are og Odin dæm rule’ så gæli at radio’n tar fyr! Og så brenner det jammen på Marienlyst få minutter senere. All grunn til å høre på Are og Odin med respekt og andakt heretter...Hilsen Espen»
- Rætt og slætt skræmmandes, sier en sjokkert Odin Jensenius.
- At vi skulle være slike sannsigere hadde jeg aldri trodd, legger Are til.
- Nå synes jeg vi skal lage en versjon der vi synger om at vi får lønnspålegg!
Av redaksjonsassistent Klaus Joacim Sonstad, Are og Odin